Vědci rozluštili tajemství svitku od Mrtvého moře, dekódovali kalendář pouštní sekty

Celé to vyhlíží jako neobyčejně složitá skládačka: celý rok vědci z univerzity v izraelské Haifě zkoumali a dávali dohromady šedesát nepatrných fragmentů ve snaze rozluštit jednu ze dvou posledních neznámých částí proslulých svitků od Mrtvého moře. Text byl, jak ostatně bývávalo ve starověku občas zvykem, zašifrován a některé jeho útržky nebyly větší než jeden centimetr čtvereční. Ale úsilí stálo za to. O významném počinu informují například britská BBC nebo izraelský deník Jerusalem Post.

Vědci totiž dekódovali jedinečný 364denní kalendář, který používala tajemná sekta žijící v pouštní oblasti starověké Judeje. V případě rozluštěného fragmentu šlo přitom o jednu z posledních částí konvolutu, který tvoří na 900 svitků, datovaných do pozdního období éry druhého jeruzalémského chrámu.

Svitek složili dohromady profesor Jonatan Ben-Dov a doktor Ešbal Ratzon z univerzity v Haifě. Dokument popisuje židovské svátky včetně slavnosti „Nového obilí“, „Nového vína“ a „Nového oleje“, o nichž sice nejsou zmínky v Bibli, ale podle vědců mají být „prodloužením“ židovského svátku Šavuot..

Moderní kalendář

Podstatou tohoto objevu je skutečnost, že se takzvané kumránské společenství řídilo v podstatě moderním kalendářem, píše Jerusalem Post. To znamená, že například svátky připadaly vždy na stejný den.

Vědci také prozradili, že při zkoumání fragmentů se řídili i poznámkami na okrajích textu, které korigovaly nepřesnosti původního autora. „Byla to skvělá stopa, která nám umožnila hádanku rozluštit,“ vysvětlují akademici.

Člověk a čas

„Odměnou za jejich tvrdou práci je úplně nový pohled na jedinečný kalendář, jímž se řídil život pouštní sekty,“ cituje Jerusalem Post z univerzitního prohlášení. „Lunární kalendář, jímž se ostatně judaismus řídí dodnes, je založen na mnoha lidských rozhodnutích. A byli to lidé, kdo na základě pozorování vesmírných jevů měli pravomoc určovat běh času. A de facto celého společenství,“ objasňuje izraelský list.

Logo

Britská BBC podotýká, že kumránská sekta byla soudržným společenstvím. Členové žili v odlehlých pouštních lokalitách velmi uzavřeně a čelili pronásledování ze strany tehdy dominantních mocenských struktur. Zbyly po nich stovky pergamenových svitků, představujících duchovní a náboženské dědictví své doby. Listiny zároveň přibližují reálný život podle některých znalců až fanatické sekty.

Celkem 900 svitků sepsaných starověkým židovským společenstvím fascinuje svět od roku 1947, někdy se však uvádí rok předešlý. Tehdy je v kumránské jeskyni na západním břehu Mrtvého moře ukryté v hliněných nádobách našli beduíni. Podle jiných zdrojů to byli ale pašeráci, kteří chtěli svůj nález dobře zpeněžit.

Svatyně knihy

Kumránský poklad je považován za nejstarší záznam biblických knih dnes známých jako Starý zákon. Svitky jsou staré až 2 200 let a během jejich dlouholetého zkoumání dospěli experti k názoru, že se na jejich tvorbě podílela řada autorů.

Část svitků od Mrtvého moře je uložena v impozantní izraelské Svatyni knihy, další jsou součástí expozic Rockefellerova muzea v Jeruzalémě. To se nachází na území, které za šestidenní války v roce 1967 dobyl Izrael na Jordánsku. Od té doby Jordánci tvrdí, že Izraelci svitky ukradli. Na legendární soubor písemností vznáší nárok také palestinská samospráva, informuje závěrem britská BBC.

autor: smi
Spustit audio