Ve Fakultní nemocnici Ostrava se střílelo. Pachatel se střelil do hlavy, při převozu do nemocnice zemřel

10. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fakultní nemocnice Ostrava.

Výstřely se ozvaly po 7:00 hodině ranní. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka zemřelo šest lidí, dva jsou zraněni. Na místě byly speciální policejní jednotky včetně Útvaru rychlého nasazení a policejního vrtulníku. 

Policie vozidlo střelce, kterým z nemocnice utekl, vypátrala na Opavsku. Muž se vzápětí střelil do hlavy. Podle všeho to byl stavební dělník Ctirad V., který si vzal do hlavy, a že je těžce nemocný a nikdo ho nechce léčit. Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora, který v Českém rozhlase komentoval aktuální dopolední dění, by si tuto variantu dokázal představit, ale vše bude na dalším vyšetřování.

Střelec nakonec při převozu do nemocnice zemřel. Měl to být tzv. tichý střelec, který čekal v čekárně. 

AKTUALIZOVÁNO ve 12:30 
Policie si je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jistá, že muže, kterého našli a který pak spáchal sebevraždu, byl střelec, který ve Fakultní nemocnici v Ostravě zastřelil šest lidí. Policisté tak ukončili vyšetřování, jeho motiv zatím není známý. Matka pachatele spolupracovala s policií. Řekl to premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a sám chce na místě vyjádřit solidaritu pozůstalým.
Město Ostrava uctí památku obětí střelby ve FN zhasnutím všech dominant města. Primátor už kontaktoval premiéra kvůli vyhlášení státního smutku. Pražská policie posílila hlídky u nemocnic, před kterými stojí policisté se samopaly v neprůstřelných vestách.

Bezpečnostní analytik ve speciálním vysílání Plusu a Radiožurnálu říká: „Je těžké na cokoli a z dálky usuzovat, ale způsob útoku ukazuje na popravu.“ (Informace o zadržení střelce ale byla potvrzena až v průběhu vysílání.)

„To by ale znamenalo, že stál proti lidem, které znal, a v tuto chvíli si ale nemáme důvod toto myslet,“ dodává. Taky se může mstít za domnělé nebo skutečné příkoří z minulosti, a to nejen vůči sobě ale i někoho blízkého.  

Lumír Němec, který se věnuje boji proti terorismu a je válečný veterán z několika misí, tvrdí, „že na jeho psychické pohnutky teď těžko cokoli usuzovat, ale přišel tam zabíjet a pokud to tak je, tak to může kdykoli zopakovat,“ varuje.  

Jak se chová masový vrah?

Psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl ve speciálním vysílání vysvětluje i to, jak se takový masový vrah, protože střelec z Ostravy nic jiného není, chová a co se mu vlastně děje v hlavě.

Čtěte také

„Každý masový vrah zabijí hodně lidí najednou, a to se svým způsobem podobají i islamistickým teroristům, kteří chtějí vyvolat dojem, hlavně na sebe upozornit,“ říká.

„V pozadí stojí další kombinace jeho osobnosti, kdy se cítí být bezmocnou obětí celého systému společnosti. Co je pro takového člověka charakteristické, je samota, tedy žije obvykle sám, což je pro něj frustrující. Cítí se bezmocným. Když se to všechno dá dohromady a připočte se unikátní osobnostní vlivy, tak udělá něco, kdy má nejednou pocit, že získal moc. Teď se cítí velmi mocný, dál chce na sebe upozorňovat, ale samozřejmě netuším, jestli to samé platí pro ostravského střelce,“ tvrdí psycholog. 

Podle informací ČTK střílel neznámý pachatel na jedné z nemocničních ambulancí. Provoz nemocnice byl téměř kompletně zastaven. "Nikdo nemůže ani dovnitř ani ven," řekl zdroj z prostředí nemocnice. Na místě je zaveden traumaplán.

Politici míří do Ostravy

„Mám informaci, že oběti jsou lidé z čekárny, naštěstí tam nebylo mnoho lidí. Ten člověk údajně střílel zblízka a mířil na hlavu a krk. Takže katastrofa. Vůbec nechápu, jak je to možné a jaké jsou motivy takové mladého člověka,“ informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér zrušil svůj dnešní program a míří do Ostravy.

Víc informací si poslechněte v audizáznamu Speciálu Plus a Radiožurnálu.

Spustit audio