Václav Vaško. Odbojář, diplomat a mukl s pozoruhodným životem
Václav Vaško měl pozoruhodný život: po otci Čech, po matce Slovák prošel Slovenským národním povstáním a německým zajetím. Jako poválečný československý diplomat v Moskvě byl na nátlak sovětských úřadů odvolán a na několik desetiletí odloučen od své ruské manželky a dcery. Od února 1953 byl vězněn a v květnu 1960 amnestován. Pracoval jako dělník, později vedoucí vydavatelství a první ředitel nakladatelství Zvon.
Po listopadu 1989 byl jmenován čestným velvyslancem a vyznamenán prezidentem republiky medailí za zásluhy (1998). Listopadový obrat znamenal svobodu a sjednocení i pro celou jeho rodinu.
O tom všem vypráví v dvoudílném dokumentu Milana Hanuše z cyklu Pamětníci, natočeném v roce 2004.
První část najdete na webu do 22. ledna, druhý díl do 29. ledna 2024.
Související
-
Akce P, likvidace řeckokatolické církve v Československu. Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a bezvýhradně uznává primát římského papeže.
-
S komunismem jsem nekoketovala, ani před válkou, ani po ní. Příběh sestry Magdaleny
Před sedmdesáti lety se v komunistickém Československu konalo sčítání lidu. Vyplynulo, že tři čtvrtiny obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi, mnozí asi formálně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.