SERIÁL

Václav Černý: Vývoj a zločiny panslavismu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Černý

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nedokončený esej Václava Černého vznikl už na počátku 50. let 20. století, v době proklamací jednoty se slovanským Sovětským svazem.

Mapuje historické kořeny panslavismu – od německé romantiky přes české obrození až k panrusismu a jeho použití sovětskými i československými komunisty.

Esej literárního vědce, spisovatele, překladatele a filozofa Václava Černého (1905 – 1987) vyšel knižně až v roce 2011 v edici Sešitů Knihovny Václava Havla. Poprvé byl publikován v časopise Střední Evropa, kde vycházel na pokračování od října 1993 do dubna 1994.

Když se v roce 2011 připravovalo knižní vydání, anotace konstatovala: „Masivně vzrůstající ruská přítomnost v České republice 21. století vyžaduje porozumění, proč se mohou tak mnozí Rusové upřímně domnívat, že české země patří k jejich sféře.“ O sedm let později tento Černého esej ještě zvýšil svou aktuálnost.

Dvanáctidílná rozhlasová četba na pokračování vznikla v roce 1997 v dramaturgii Marka Tomana. Připravila ji Jiřina Fleischmanová, v režii Vladimír Ruska účinkují Vladimír Brabec a Rudolf Kvíz.

Spustit audio