V soutěži Prix Bohemia Radio zvítězil dokument Příští stanice Hlavák. Připomeňte si
Autorka dokumentu Ivona Remundová se jako dobrovolnice Iniciativy Hlavák vydává na pražské hlavní nádraží, na které přijíždějí váleční uprchlíci z Ukrajiny. Skrze další dvě dobrovolnice, Martinu a Martu, rozehrává příběh plný deziluze, kdy se z původního záměru pomáhat stalo něco úplně jiného. Proč dobrovolnice začaly pochybovat o tom, zda jejich práce má skutečně smysl? Poslechněte si celý dokument, který na 39. ročníku festivalu Prix Bohemia zvítězil v kategorii Dokument.
Je duben roku 2022. Na Ukrajinu před dvěma měsíci vpadla ruská armáda, statisíce lidí se musely vydat na cestu do bezpečí. Pro mnoho z nich se stalo hlavní nádraží v Praze první zastávkou na cestě.
První patro historické budovy pražského Wilsonova nádraží se proměnilo v jakousi babylonskou věž, ve které vedle sebe čekají, spí, jí a strachují se Ukrajinky a Ukrajinci ze všech koutů země a spolu s nimi dobrovolníci z Prahy a okolí. Mluví spolu ukrajinsky, rusky a rusínsky, romsky, česky, anglicky, polsky nebo maďarsky.
Martina Vaníková je profesí učitelka latiny, má dvě děti a na Hlaváku pomáhá už dva měsíce. Sloužit chodí několikrát týdně, většinou po nocích, když její dva malí synové spí. Patří k těm dobrovolníkům, kteří si svou službu nosí domů a snaží se pomoct nad rámec systému.
Čtěte také
Marta Harasimowicz je historička a novinářka původem z Polska, která žije již 15 let v Praze. Na Hlaváku pracuje od samého začátku, patří k jedněm z nejzkušenějších koordinátorek Iniciativy. I když se snaží být co nejpozitivnější, co situace dovoluje, v poslední době jí už se systémovými selháními dochází trpělivost.
Všichni aktéři dokumentu společně čelí byrokratickým pastem, které jim způsobují měsíce překvapené úřady, anebo zcela nelogickým věcem, jako je například dezinfekce nádražní budovy ve čtyři hodiny ráno, ve které uprchlíci přespávali. Dobrovolnice jsou náhle konfrontovány s tím, zda místo válečným uprchlíkům spíš nepomáhají přinejmenším pochybnému systému.
Poslechněte si celý dokument v audiozáznamu.
Související
-
Apolena Rychlíková: Vít Rakušan oslavuje Nicholase Wintona, ale na hlavním nádraží živoří Romové
Socha sira Nicholase Wintona, jedné ze zásadních postav novodobé historie, okrašluje pražské hlavní nádraží několik let. Připomíná, jak zásadní je odvaha a statečnost.
-
Primátor Hřib: Hasiči, policie i neziskovky už romské uprchlíky na hlavním nádraží nezvládají
„Jsem rád, že vláda vzala na vědomí, že je v Praze čtyřikrát víc uprchlíků na hlavu než jinde,“ uvádí primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
-
Pokud se přístup vlády nezlepší, odcházíme, říká o situaci na Hlavním nádraží šéf dobrovolníků
Na Hlavním nádraží v Praze přespávají stovky uprchlíků.„Situace má jediné řešení – zapojit Správu uprchlických zařízení ministerstva vnitra,“ navrhuje Martin Rozumek z OPU.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.