V roce 1968 vypadaly povinné oslavy velké říjnové socialistické revoluce jinak

29. listopad 2023

Tradiční součástí komunistického kalendáře svátků před rokem 1989 byly listopadové oslavy bolševického puče v Petrohradě z roku 1917. Připomínaly se jako oslava velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR) napříč všemi zeměmi východního bloku, které byly pod vlivem Moskvy.

Československu roku 1968 měly ale tyto oslavy mimořádně hořkou příchuť, protože jsme tehdy byli už několik měsíců okupováni sovětskou armádou.

Proto byl listopad 1968 velmi zvláštním měsícem „československo-sovětského přátelství“, jak se tehdy muselo říkat. Poslechněte si pořad Pavla Hlavatého, ale jen do 29. prosince 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.