V roce 1968 vypadaly povinné oslavy velké říjnové socialistické revoluce jinak
Tradiční součástí komunistického kalendáře svátků před rokem 1989 byly listopadové oslavy bolševického puče v Petrohradě z roku 1917. Připomínaly se jako oslava velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR) napříč všemi zeměmi východního bloku, které byly pod vlivem Moskvy.
Československu roku 1968 měly ale tyto oslavy mimořádně hořkou příchuť, protože jsme tehdy byli už několik měsíců okupováni sovětskou armádou.
Proto byl listopad 1968 velmi zvláštním měsícem „československo-sovětského přátelství“, jak se tehdy muselo říkat. Poslechněte si pořad Pavla Hlavatého, ale jen do 29. prosince 2023.
Související
-
Vladimír Iljič Lenin. Muž, z jehož činů se Rusko nevzpamatovalo dodnes
Dnes si připomínáme Vladimír Iljiče Lenina. Člověka, který se stal jednou z hlavních ikon šíleného dvacátého století. Napsal Ondřej David.
-
Němcům vlastně první světovou válku v Rusku vyhrál německý agent Lenin, míní historik Jakl
Proč si Den válečných veteránů připomínáme zrovna 11. listopadu? Podle historika Vojenského historického ústavu Tomáše Jakla je to připomínka největší tragédie lidstva.
-
Parlament není, jak říkali Hitler nebo Lenin, žvanírna, říká Gazdík o protlačení daňového balíčku
Vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM nakonec protlačila vládní daňový balíček. Podle místopředsedy STAN a poslance Petra Gazdíka je to konec parlamentní demokracie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.