V New Yorku začal republikánský konvent

30. srpen 2004

Kolik nerozhodnutých voličů dokáže získat na svou stranu americký prezident George Bush? Přesně tuto otázku řeší jeho volební tým, který připravoval nynější republikánský konvent. Jako místo jeho konání zvolil baštu demokratů, město New York. Přesně tam je ale snad nejdůležitější symbol Bushovy dosavadní vlády: "ground zero", tedy místo, kde stály mrakodrapy Světového obchodního centra, jež se staly terčem islámských teroristů.

Všichni Američané si dobře pamatují, jak jejich prezident po osudných útocích přišel mezi záchranáře a na troskách těchto slavných budov, kde bylo sotva slyšet jeho hlas, prohlásil: "teroristé nás všechny brzo uslyší".

Republikánský konvent probíhá asi 7 km odtud, v Madison Square Garden, což má obnovit vzpomínky na rozhodující chvíle války proti terorismu a připomenout, že George Bush ukázal výjimečné vůdcovské schopnosti. V období po teroristických útocích byla jeho popularita obrovská.

New York je pro republikány ale zajímavý ještě něčím jiným. Je to město, jehož starostou byl neobyčejně oblíbený Rudi Giuliani. Po teroristických útocích snad druhý nejpopulárnější politik, hned po prezidentu Bushovi. Zajímavé přitom je, že Giuliani je republikán, a přesto stál dlouho v čele této bašty demokratů. Mimochodem právě on byl vytipován jako jeden z hlavních řečníků.

Za umístěním republikánského konventu do New Yorku je tedy jednoznačný záměr: přesvědčit alespoň část tradičně demokratických voličů, že prezident Bush se v těžkých časech pro jejich město osvědčil jako dobrý vůdce, a proto by měl zůstat v Bílém domě další 4 roky.

Demokraté ale samozřejmě nemlčí. Vždyť senátorkou za New York není nikdo menší než bývalá první dáma a potenciální kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová. Odpůrci Bushovy politiky zorganizovali protestní pochod, který mířil k Madison Square Garden a zůčastnily se ho statisíce lidí. Působil naprosto nekonečným dojmem, i když odhady počtu účastníků se jako obyčejně různí. Můžeme ale předpokládat, že masovost celé akce zaskočila samotné republikány.

Ovšem, tak jako před čtyřmi lety, i nyní připomíná Bushova kampaň dobře namazaný stroj. Všechno je dokonale promyšlené. Konvent začal připomínkou a poctami vůči obětem teroristických útoků. Jak už bylo řečeno, jedním z hlavních řečníků je bývalý starosta Rudi Giuliani, který mluví o Bushovi v superlativech. Neváhá ho přuirovnat k legendárnímu britskému premiérovi Winstonu Churchillovi za 2.světové války či k Ronaldu Reaganovi v těžkých časech války studené. Doslova zdůrazňuje: "když volíme prezidenta, nerozhodujeme se mezi republikánem či demokratem, nebo konzervativcem či liberálem. Volíme prostě vůdce".

Mezi známými jmény dostává velký prostor také známý republikánský senátor z Arizony John McCain. Právě jeho si chtěl vybrat demokratický kandidát John Kerry jako viceprezidenta, čímž by vytvořil zjevně nadstranickou nabídku, na kterou by mnoho voličů nepochybně reagovalo. Je známé, že Kerry a McCain jsou přátelé, zatímco ve vztahu McCain Bush panovaly dlouho trpké pocity. Vyvolala je konfrontační Bushova kampaň v primárkách před minulými volbami. Kerry by tedy vytvořil dojem, že jako demokratický kandidát dokáže Američany znovu spojit. Bush je totiž často kritizován za politiku, jež lidi naopak rozděluje a vytváří ve společnosti propast.

John McCain ale lákavou nabídku odmítl a nyní je jednou z hlavních postav republikánského konventu. Mimochodem, je o něm známé, že nekompromisně podporoval válku v Iráku a mnohokrát ocenil Bushovu rozhodnost.

John McCain ale ani zdaleka není poslední důležitou osobností republikánského konventu. Kromě něj se s napětím očekává projev hvězdy filmového plátna a současného guvernéra Californie Arnolda Schwarzenegera. A skutečným esem má být nominační projev demokratického senátora z Georgie Zella Millera. Jeho účast je demokratům doslova trnem v oku, protože právě on byl jedním z autorů Clintonovy politiky "třetí cesty" a při nominačním sjezdu demokratů před dvanácti lety - mimochodem také v New Yorku - byl jeho projev naprosto zásadní. Nyní tvrdí, že demokraté jsou příliš levicoví - a podporuje Bushe.

Celkově se dá konstatovat, že republikánský konvent je zaměřen na získání demokratů a nerozhodnutých voličů, takže všichni hlavní řečníci jsou umírnění a v očích demokratů přijatelní. Prezident Bush má vystoupit s projevem, ve kterém formálně přijme nominaci, ve čtvrtek. Jde o to, aby se mu podařilo udržet (nebo dokonce zvětšit) mírný náskok, který v posledních dnech a týdnech ukazují průzkumy. Nadále se totiž očekává těsný zápas mezi ním a Johnem Kerrym.

Do hry může ale vstoupit muž jménem Ralph Nader, kterého žádný konvent nominovat nebude. Kandiduje jako nezávislý, přesněji řečeno s podporou malé Reformní strany. Jeho význam bude tím větší, čím těsnější bude souboj Bushe a Kerryho. Ukázalo se to už při minulých volbách (kdy kandidoval s podporou strany Zelených), neboť získal 2% hlasů - a na Floridě, kde se nakonec o vítězi rozhodovalo, odebral životně důležité hlasy kandidátovi demokratů Al Gorovi. Cosi podobného se může stát nyní, takže demokraté vedou proti Naderovi neformální kampaň. On sám sice tvrdí, že odebere více hlasů Bushovi než Kerrymu, na pozadí faktů je ale zřejmé, že opak bude pravdou. Mimochodem, Ralph Nader kandiduje už počtvrté a jeho známí ho označují za nejtvrdohlavějšího člověka v celé Americe.

Jisté je, že nynější republikánský konvent na nějaký čas zvýší popularitu prezidentu Bushovi. Do voleb jsou ale přece jenom ještě dva měsíce, a to je čas, ve kterém se může mnoho nečekaných věcí přihodit.

autor: Daniel Raus
Spustit audio