V kebabu s fosfáty kupujete méně masa a víc vody. Výjimka je nesmysl, věří europoslanec Poc

18. prosinec 2017

Kebab je zachráněn. Evropská komise odmítla přísnější regulaci, o níž se snažili někteří europoslanci kvůli fosfátům, které se používají ke konzervaci užívaného zmraženého masa. „Nejde jen o kebab. Jedná se výskyt fosfátů v mražených polotovarech,“ uvedla v pořadu Pro a proti europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Ta připomněla, že v Česku není povoleno použití fosfátů v mražených polotovarech, ale přesto se u nás kebab prodává. „Spíše mě spíše překvapuje, že tato část výrobků nemůže fosfáty obsahovat, protože v jiných výrobcích běžně fosfát konzumujeme.“


Komise udělala logický krok. V řadě zemí je fosfát používaný pro úpravu masa, existovala tu nejistota na straně výrobců. Fosfáty jsou běžně v pečivu, kole a v sýrech. Nebylo logické, že zrovna kebab byl jediný polotovar, kde nesměl být. Michaela Šojdrová

„Na základě dostupných vědeckých důkazů nepředstavuje použití fosfátů v navrhované míře žádné zdravotní riziko. Jeden kebab denně je 134 mg fosfátu, denní bezpečná dávka je 4200 mg. To je riziko zanedbatelné.“

Politička má také prý stanovisko českých orgánů, že s úpravou legislativy nemají problém. „Pan komisař zdůvodnil, že změna nařízení byla v souladu se stanovisky členských států, a nikdo námitku nepodal.“

„Samozřejmě, že se bude nadále sledovat množství fosfátů v tomto mraženém mase i v jiných produktech, a vždy se budeme k tomu vracet. Obezřetnost je naprosto na místě,“ dodává Šojdrová.

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) upozorňuje, že nikdy nešlo o zákaz nebo regulaci kebabu. „Výrobce, který dosud nelegálně používal fosfátové aditivum podal žádost na Evropskou komisi, aby mu toto nelegální počínání zlegalizovala udělením výjimky.“

„Tu komise bohužel udělila a evropský Výbor pro životní prostředí a bezpečnost potravin celkem logicky proti této výjimce podal námitku.“


Pokud máme nějakou legislativu, je třeba ji respektovat. Když tuto legislativu někdo porušuje a kontrolní orgány nad tím vědomě mhouří oči, tak jako v případě mražených polotovarů v Německu, tak to nemůžeme řešit tím, že udělíme výjimku. Pavel Poc

Také Evropská spotřebitelská organizace BEUC k užívání fosfátů měla jednoznačné stanovisko. „Žádná výjimka by neměla být udělena, než bude k dispozici studie o bezpečnosti fosfátových aditiv, což bude v roce 2018.“

„Nezaměňujme námitky a fakta. Současná legislativa pro aditiva říká, že mohou být povolována, pokud nepředstavují ohrožení zdraví spotřebitele, a takové důkazy zatím nemáme. Také neexistuje závažný technický důvod pro použitý fosfátů.“

Politik ale soudí, že existuje riziko klamání spotřebitele. „Fosfáty se používají nikoli kvůli konzervaci, ale kvůli vylepšení chuti a zadržení vody ve výrobku. S výrobkem ošetřeným fosfáty si koupíte víc vody než masa, a to je podle mého klamání spotřebitele.“

„Evropská komise podle názoru Výboru pro životní prostředí překročila neoddiskutovatelně své pravomoci, takže při návrhu na udělení této výjimky nerespektovala současnou platnou legislativu,“ kritizuje Poc.


autoři: ves , oci
Spustit audio