V dnešní politické reprezentaci je těžké hledat lidi, kteří to myslí upřímně, soudí Alexej Pyško

21. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alexej Pyško

Alexej Pyško je českým divákům známý především díky americké hvězdě Bruci Willisovi, kterému herec a dabér propůjčil svůj hlas. Za sebou má ale zejména řadu divadelních rolí a mnohaleté angažmá v Národním divadle. Mezi jeho spolužáky na pražské DAMU byl také exministr a politik Martin Stropnický.

„Byli jsme velcí kamarádi. Měl jsem, nevím proč, pocit, že jsem stejně talentovaný jako on. Hodně jsme si sedli a dělali jsme spolu spoustu věcí. Naučil jsem se od Martina alespoň třiceti až padesátiprocentní ctižádosti a cílevědomosti, které měl on,“ vzpomíná.

Herec a dabér Alexej Pyško působil na počátku kariéry v divadlech v Českém Těšíně a Ostravě. Od roku 1988 byl členem činohry Národního divadla, v letech 2002–2004 souběžně zastával pozici šéfa činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2006 se stal uměleckým ředitelem Divadla Palace. Před kamerou se poprvé objevil v roce 1978 v televizním filmu Slečna Rajka. Výraznější role vytvořil také ve snímcích Kdo probudí Pindruše...?, Vrchní, prchni!, Nesmrtelná teta nebo v seriálech Expozitura, My všichni školou povinní a Rapl. Českému televiznímu divákovi je především znám jako dabér. Nejvíce je spjat s hollywoodským hercem Brucem Willisem, kterému propůjčil hlas v naprosté většině jeho snímků.

Geneticky zakódovaná politika a diplomacie

Stropnického přechýlení do politiky bývalého spolužáka nijak nepřekvapilo. „V době, kdy jsme se přátelili, jsem byl jejich rodinným přítelem. Jeho tatínek měl podobný osud jako můj táta. Byl v diplomatických řadách. Martin měl geneticky zakódované to, že když spadne železná opona, pustí se tímto směrem,“ uvádí.

K politické příslušnosti, členství v hnutí ANO 2011 a působení ve vládě Andreje Babiše, se Pyško ale vyjadřovat nechce. „Řekl jsem si, že v tomhle státě už nebudu nic ohledně politiky komentovat. Zažili jsme krásnou dobu 90. let, kterou provázela velká vlna korupcí, bohužel. A je dnes velmi těžké v naší politické reprezentaci hledat lidi, kteří to myslí opravdu upřímně,“ vysvětluje.

Jsem celoživotně multiplexní herec. Když něco rozjedu a jsem na vrcholu, nemám problém to opustit.
Alexej Pyško

Odchod beze smutku 

Od roku 1980 byl Pyško nejdříve hostujícím, později stálým členem souboru prestižního Národního divadla. Po neshodě s nastupujícím vedením zlatou kapličku ale v roce 2016 opustil. „Bylo to oboustranné rozhodnutí a žádný smutek z toho nemám,“ říká Pyško, mimo jiné i zakladatel Letních shakespearovských slavností, a ještě dodává:

Jsme zvláštní národ. Všechno máme, ale jsme profesionálně naštvaní, myslí si písničkář Jan Burian

Jan Burian, básník, písničkář a prozaik

Písničkář Jan Burian se živí hraním už několik dekád, vedle toho spolupracuje s Českou televizí, dělá průvodce a píše knihy a fejetony. Ve všech těchto rolích je vstřícný a přátelský, ale nebojí se kritizovat českou společnost. „Jsme zamračený národ,“ říká.

„Za téměř 40 let angažmá jsem si prošel různými situacemi. Zažil jsem ještě dobu, kdy tam byli bardové a pardálové jako pan Lukavský, Hrušínský, Somr a obrovský tým tvůrců. Když vzali mezi sebe jednoho mladého kluka nebo holku, musel se člověk velmi snažit, aby se obhájil.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Zjistíte mimo jiné, jak mu slabost pro ženy ovlivnila život.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související