V Česku není nejlepším pěvcem slavík, ale pěnice, tvrdí biolog Cepák

5. únor 2024

„Nejlepším pěvcem u nás je starší samec pěnice černohlavé z Polabí. Slavík to není, jeho zpěv je příliš agresivní, výbušný a v něčem tvrdý. Ale pěnice je melodická,“ říká specialista na migraci ptáků Jaroslav Cepák, populační a hnízdní biolog, šéf kroužkovací stanice Národního muzea v Praze.

Také tvrdí, že pozná všechny naše ptáky, ani k tomu nemusí mít hudební sluch.

Čtěte také

„Pokud člověk má hudební sluch, tak to jistě pomůže, ale já ho nemám. Ti, kteří ho mají tak se problematicky rozpoznatelné druhy asi naučí snáze,“ tvrdí v pořadu Hovory.

Bezkonkurenčně nejrychleji létajícím ptákem je sokol stěhovavý. Během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h.

Vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea Jaroslav Cepák

Ptáci se orientují podle hvězd, Měsíce a podle zemského magnetismu, protože mají na sítnici oka speciální buňky.

Jaroslav Cepák bude v dál vyprávět i o tom, že většina ptáků táhne v noci a ornitologové na to přišli poměrně nedávno. Čáp nebo vlaštovka patří mezi výjimky, které migrují ve dne a v hejnu. Ten pravý ptačí tah se ale odehrává za tmy a jednotlivě. 

Proč se ptákem roku 2024 stal rehek domácí? A platí, že jedna vlaštovka jaro nedělá? Poslechněte si Hovory Naděždy Hávové.

autor: Naděžda Hávová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.