V byznysu nijak nepocítíte, že je Čína totalitní režim, říká podnikatel Jan Hebnar

4. leden 2017

Rok 2016 bychom s nadsázkou mohli nazvat rokem Číny. Česká republika zažila návštěvu čínského prezidenta i tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Jan Hebnar, podnikatel a bývalý diplomat, který působil na české ambasádě v Pekingu, se věnuje byznysu v čínském prostředí a zároveň i školí podnikatele, jak se na čínském trhu uchytit.

Jaké jsou odlišnosti oproti obchodování v jiných zemích? „Čína je vztahová kultura. Když se podíváte, jak fungují kultury na světě, tak většina kultur, kromě západní Evropy a USA, je vztahových - to znamená, že společnost je postavena na základě vztahů. To nejvíc determinuje, jakým jiným způsobem se v Číně dělá byznys. Když nemám vztah s obchodním partnerem, tak se mi dělá těžko,“ říká Hebnar.

Platí to i v Mexiku, latinské Americe, arabských státech nebo v Indii. Vztah je třeba budovat tak, že se s budoucím obchodním partnerem chodí na večeře, výlety, karaoke, povídá se o rodině – investuje se čas pro nás trochu neproduktivním způsobem do budování vztahu, než přijde na řadu samotný byznys.

Korupce a totalitní režim

Korupce je podle Jana Hebnara součástí čínské společnosti, ale nemá tam tak negativní konotace jako v našem prostředí. „Je běžné to, že se vyměňují dárky. Když potřebuji, aby pro mě nějaký úředník něco udělal, tak se považuje za obecně společensky akceptovatelné, že mu za to něco dám.“

Uvítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Pražském hradě

V Číně je s ohledem na to, že je to totalitní země, ve které vládne jedna strana, velká část průmyslu ve státních rukou. V těchto sektorech hraje podle Hebnara rozhodování čínské komunistické strany zásadní roli. V soukromém sektoru už menší, ale nějaké páky má strana i tam. To, že v Číně vládne totalitní režim, ale podnikatel nijak nepocítí.

Zhroutila by se Čína, kdyby padl komunistický režim a režim jedné strany? „To neodkáži říct, ale ten problém dnes není na stole. Pokud se podíváte na Čínu, tak Čína má sice 1,3 miliardy lidí, ale polovina z nich žije na vesnici. To jsou lidi, kteří dneska nemají na to, aby se vyznali v tom demokratickém systému, aby dokázali hodnotit informace, aby si dokázali vybírat atd. Myslím si, že tam musí vyrůst silnější střední třída, a to může trvat ještě několik dekád.“

Stane se Čína světovou ekonomikou číslo jedna? Není risk dělat v Číně byznys s ohledem na ochranu duševního vlastnictví? A má na obchod vůbec vliv návštěva čínského prezidenta v Česku nebo přijetí dalajlamy ministrem kultury? Poslechněte si celé Interview Plus s Janem Hebnarem >>

autoři: Michael Rozsypal , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.