Útok "Skutečné IRA" v severním Irsku vyvolal hromadné odsouzení terorismu
V sobotu večer zaútočili neznámí střelci čekající v automobilu před kasárnami saperů britské armády v severoirském Massereene střelbou ze samopalů na neozbrojené vojáky odebírající před bránou od dovážkové firmy pizzu. Na zemi zůstali ležet dva mrtví vojáci, do nichž útočníci ještě stříleli a čtyři další muži byli těžce zraněni, včetně dvou rozvážečů pizzy.
Civilní stráž, která střeží všechny britské kasárny, aby se vojáci mohli soustředit na výcvik, se nezmohla ani na výstřel v sebeobraně. K útoku se později telefonátem do redakce jednoho dublinského deníku přihlásila odštěpenecká skupina IRA, která se nazývá ,,Skutečná IRA'', nebo-li RIRA. Policie nyní pátrá po pachatelích, jejichž automobil nalezla odstavený u nedalekého městečka Randalstown.
Útok okamžitě odsoudili místní obyvatelé, kteří stále přinášejí před bránu kasáren květiny, církevní představitelé jak protestanští, tak i katoličtí a všechny politické strany provincie, včetně vládní Sinn Fein, považované za politické křídlo IRA, tedy Irské republikánské armády, která už dvanáct let dodržuje příměří. Předseda Sinn Fein Gerry Adams nazval útok ,,útokem na mírový proces'' a dodal, že byl nejen ,,chybným, ale i kontraproduktivním co do snah o dosažení sjednocení ostrova''. Adams pak zdůraznil, že Sinn Fein podpoří policii ve snahách o zadržení pachatelů činu. Ostatní severoirští představitelé, premiér Irské republiky Brian Cowen a britský premiér Brown volili ještě mnohem ostřejší slova odsouzení útočníků a Brown dokonce navštívil v pondělí ráno místo činu. Média pak zdůrazňují, že kasárna v Massereene jsou základnou specializovaných odminovacích jednotek saperů a že zavraždění vojáci měli tentýž večer zahájit přesun do Afghánistánu, byli už oděni v pouštních uniformách a neměli zbraně.
Jak známo, v Severním Irsku probíhá už dvanáct let s několika komplikacemi mírový proces, který v roce 1997 začal tzv Velkopáteční dohodou o zastavení útoků a o společné vládě nad provincií. V koaliční vládě provincie spolu nyní sedí představitelé jak převážně katolických proirských republikánů, zastupovaných stranami Sinn Fein a SDLP a probritských, převážně protestantských stran unionistů, kteří byli kdysi zapřisáhlými nepřáteli. Jak hluboko už mírový proces zapustil kořeny lze posuzovat podle zmíněných reakcí už dávno téměř čtyřmi desetiletími násilí unaveného obyvatelstva na obou stranách politického spektra. Mír v provincii už také podstatně pomohl zlepšit její hospodářskou situaci v sousedství Irské republiky v jižní části ostrova, jejíž vysoký hospodářský růst s ukazateli srovnatelnými s asijskými ,,ekonomickými tygry'' byl v posledním desetiletí předmětem obdivu celé Evropy.
Extrémisté však nezmizeli úplně. Už v roce 1997 se na pozadí mírové dohody odloučila od IRA, či prozatímní Provisional IRA právě skupina pod názvem Real IRA, neboli Skutečná IRA, pod vedením jednoho z hlavních vůdců celého hnutí, Michaela McKevitta. Ten je stále vězněn v Irské republice za tamní teroristické zločiny, avšak jeho žena je sestrou obávaného vůdce republikánů Bobbyho Sandse a experti soudí, že skupina tak rychle využila přístupu ke zbraním a výbušninám IRA ještě předtím než byly oficiálně uvedeny do stavu nepoužitelnosti coby součást mírového procesu. Teroristická činnost Skutečné IRA pak pokračovala útoky jak v provincii, tak i v Londýně a jinde v Anglii a jejím dílem byl i pumový útok na náměstí města Omagh v roce 1998, při kterém bylo zmasakrováno 29 osob, převážně civilistů. RIRA tehdy byla donucena vyhlásit příměří, i když v roce 2000 útoky obnovila. Od té doby došlo sice jen k ojedinělým útokům, avšak od začátku letošního roku se opět začaly množit a britská vláda povolala do province speciální výzvědnou jednotku, která operuje bez uniforem přímo v oblastech obývaných možnými sympatizanty teroristů. Někteří experti se domnívají, že útok na vojáky byl reakcí právě na příchod oné výzvědné jednotky a že se Skutečná IRA obává prozrazení. Jiní zas zdůrazňijí, že pokud nebudou pachatelé dopadeni, mohli by do svých řad nalákat ,,úspěchem'' mladé rekruty terorismu. Lze jen doufat, že tomu tak nebude a že je jejich vlastní republikánské řady znechucené perspektivou obnovení násilí vydají policii. Mírový proces by si to jistě zasloužil.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.