USA vytvořily úřad pro sledování létajících objektů. Podle experta cílem není UFO, ale špionáž

26. listopad 2021

Americké ministerstvo obrany oznámilo vytvoření úřadu, který má shromažďovat a analyzovat informace o neidentifikovaných létajících objektech zpozorovaných různými druhy ozbrojených sil Spojených států. Nový úřad spadá pod náměstka ministra obrany, který má na starosti zpravodajské služby a bezpečnost. „A to je indicie, pro jaké účely má úřad sloužit,“ míní ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Nový úřad se označuje jako skupina pro sladění identifikace a správy létajících objektů a nahradí pracovní skupinu, kterou Pentagon zřídil loni v srpnu. Podle některých komentátorů ale nemá sledovat možné přelety mimozemských objektů. A spíš jde o snahu monitorovat špionáž.

Čtěte také

S tím souhlasí o Kolář: „Jednak je skupina založená na základě výsledků studie, kterou provedlo ministerstvo obrany. A navíc se má zabývat objekty v atmosféře, nikoliv mimo ni, ve vesmíru. To nasvědčuje, že sledovat bude letecké objekty.“

Jak často lze pozorovat objekty, u kterých není jasné, co představují? Poslechněte si Vědu Plus. 

V souhrnu uslyšíte také o tom, jak se dnes potomci původních obyvatel Ameriky staví k oslavám Díkůvzdání.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.