Umělé diamanty kvalitnější

18. listopad 2008

Výroba čirých umělých diamantů pro klenotnictví, výzkum i technologie zatím narážely na problém s čistotou a velikostí krystalů. Týmu amerických odborníků z Carnegieho institutu se ale podařilo tyto problémy obejít.

Umělé diamanty se připravují metodou chemické depozice z plynné fáze, při které se uhlíkové atomy z plynu usazují na vyhřívaném povrchu a dávají růst krystalům. Umělé diamanty při této metodě rostou velice rychle, ale z plynu absorbují různé nečistoty, které jim dávají nahnědlý odstín. Toho se lze zbavit poměrně náročným způsobem: žíháním za vysokého tlaku a vysoké teploty. Problémem ovšem je, že touto metodou se dají získat jen relativně malé čisté diamanty.

Tým z Carnegieho institutu ovšem objevil metodu, jak překážky obejít. Diamanty žíhal také za vysoké teploty 2200 stupňů Celsia, ale za normálního tlaku ve vodíkové plasmě v mikrovlnné komůrce. Vědci tak z původně nahnědlých krystalů získali čiré diamanty s výbornými optickými vlastnostmi. Velikost žíhaných diamantů je přitom omezená jen velikostí mikrovlnné komůrky. Metoda, kterou popisují v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, je dokonce tak efektivní, že umělé diamanty obsahovaly méně nečistot než ty přírodní.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio