Události týdne očima Petra Schwarze

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Květinářství v Paříži

Tento týden byl Mezinárodní den žen, který se u nás už moc neslaví, zato v Rusku si ho připomínali tak mohutně, že na to padla polovina světových zásob kytic.

Francouzské ženy budou mít od konce března interrupci zadarmo. Antikoncepci ale budou mít zadarmo jen do osmnácti let. Kdyby byla místo interrupcí zadarmo antikoncepce pro všechny, neměly by potratové kliniky tolik kšeftů. Lékaři z medicínského centra Johna Hopkinse uzdravili HIV pozitivní dítě.

Zemřel venezuelský vůdce Hugo Chávez. Považoval se za nového Bolívara a jako on chtěl sjednotit jižní Ameriku, samozřejmě pod svým vedením. Bělorusko oznámilo, že byl blízkým přítelem jejich vlastního diktátora a další přítel, íránský prezident Ahmadí Nežád v něm zase viděl něco jako Ježíše. Přátelské vztahy měl Chavez i s komunistickou Severní Koreou, o které byl přesvědčen, že jde vstříc mírové a prosperující budoucnosti. Zatím je tam ale velký hlad a nedostatek základních potřeb, a taky tento týden severní Korea vypověděla smlouvy o neútočení s jižním sousedem a pohrozila, že na Ameriku pošle atomovou bombu.

V podzemním jezeře v Antarktidě, které bylo izolováno čtrnáct milionů let, byla nalezena dosud neznámá forma života. V Česku se vyměnili prezidenti. Bývalý kancléř bývalého prezidenta Klause Hájek spouští po odchodu z Pražského hradu cosi, co nazývá kontrarevoluční web, protože podle něho už demokracii nahradila neomezená vláda médií. Neznámí hackeři během jediného týdne postupně zablokovali stránky velkých českých zpravodajských webů, bank a mobilních operátorů.
Evropská unie zase chce omezit porno. Nejvíc českých lvů dostal film Ve stínu, který ale není o současné politice.

Komunistická Čína má nejbohatší poslance, v parlamentu tam sedí přes třicet dolarových miliardářů. V Česku máme dolarové miliardáře čtyři, možná pět, protože se úplně neví, kolik miliard má privatizační žralok Pavel Tykač, ale čeští poslanci mezi sebou žádné dolarové miliardáře nemají, nebo o nich aspoň nikdo neví. Protože si čeští poslanci mysleli, že by si taky zasloužili více peněz, odhlasovali si, že od tohoto týdne už zase nemusí platit zdravotní a sociální pojištění z takzvaných náhrad, což si zase odhlasovali na začátku tohoto funkčního období, že musí. Později ale pochopili, že těch několik tisíc, o které tak měli ve výplatě méně, si zaslouží zase přidat.

Na sixtinské kapli montují nový komín, ale vatikánští památkáři nejsou proti, protože kdyby z něj, až konkláve zvolí nového papeže, nezačal stoupat bílý kouř, nikdo kromě kardinálů by nevěděl, že byl zvolen nový papež, který podle skoro tisíc let starého Malachiášova proroctví má být možná poslední a pak přijde konec světa, aspoň toho našeho, protože pak má křesťanství převálcovat islám. Ale jisté to není, protože poslední papež se má jmenovat Petr Římský a mezi kardinály je Petr jen jeden Ghaňan, o kterém se moc nemyslí, že by se mohl stát papežem. Ať konkláve volí dobře a konec světa se zatím posune, přeje sobě, posluchačům Českého rozhlasu plus i tomu zbytku naší planety Petr Schwarz.