Týden očima Petra Schwarze: Volby, hrozby a život na Marsu

24. září 2022

V Mnichově začal po dvouleté covidové odmlce 187. ročník Oktoberfestu, asi nejslavnějšího pivního svátku, při kterém se ve stanech může k tupláku najednou usadit až 120 tisíc lidí, a v Česku začal další ze svátků demokracie, volby, tentokrát do třetiny Senátu, komunální a v Praze, vzhledem k zvláštnímu postavení hlavního města, zároveň i krajské, doufejme, že také hojně navštívené.

Ministr zdravotnictví Válek vyzval voliče s příznaky covidu, aby k volbám nechodili a neohrožovali ostatní, jenže pak by měl stát dát těmto lidem možnost, aby hlasovali jinak.

Čtěte také

Premiér Fiala se necelý týden před volbami v mimořádném projevu k veřejnosti pokusil uklidnit občany vystrašené krizí, vysvětlil kroky státu k jejímu zmírnění, shrnul její příčiny a vyzval občany, aby šetřili energiemi, což je k vymanění se z Putinova vydírání nutná podmínka – takže v podstatě udělal to, co měl udělat prezident.

Současný hradní pán Zeman poskytl rozhovor, který vyšel v první den voleb, listu MF DNES, na jehož titulní straně začátkem měsíce jeho majitel Andrej Babiš v celostránkovém inzerátu zpochybnil důvěryhodnost médií a vysmál se tak jeho redakci i čtenářům. V rozhovoru Zeman, stejně jako třeba o den dříve majitel oněch novin a zároveň opoziční lídr Babiš, označil nadcházející volby za referendum o současné vládě, jak prý chápou komunální volby v západní Evropě.

Ať se nebojíme hájit to, co je nám drahé

Jenže v zavedenějších demokraciích, než je ta naše, se občané mnohem více účastní života politických stran – a ty mají buňky a kandidátky prakticky všude, provázanost stranické centrální a komunální politiky je mnohem silnější.

Čtěte také

Pro srovnání: v osmkrát lidnatějším sousedním Německu mají jen dvě hlavní politické síly, vládní SPD a opoziční CDU/CSU, dohromady přes milion členů, angažuje se v nich jeden Němec z osmdesáti.

V Česku má hlavní vládní strana ODS dohromady s nejsilnější opoziční silou, hnutím ANO, členů 15 tisíc, ANO samotné dokonce pouhé dva a půl tisíce, angažuje se v nich tedy jen jeden z více než sedmi set Čechů. Takže nezapomeňte, komunální volby rozhodnou o tom, co se stane ve vašem městě či obci – myslete na to, ať pak nejste nemile překvapeni, pro co jste vlastně hlasovali.   

Po ukrajinských úspěších na frontě ruský vůdce Putin podle hesla „když nevíš, co dál, trumfni si“ vyhlásil mobilizaci, takzvaně částečnou, která se má zřejmě zatím týkat asi milionu branců. Okamžitě vypukly protiválečné protesty, policie zadržela asi tisíc lidí a protestující dostali přednostní umístěnku na frontu.

Čtěte také

Poté co v Čečensku proti válce vystoupilo asi 20 žen, oznámil tamní vůdce Kadyrov, že na frontu půjdou všichni jejich mužští rodinní příslušníci. Rusové hlasují i nohama, letenky ze země se stávají nedostatkovým zbožím, na hraničních přechodech se tvoří mnohahodinové fronty. Na okupovaných územích urychleně začala pseudoreferenda o přičlenění k Rusku – jakou možnost mají tamní obyvatelé svobodně hlasovat, ukazují na osvobozených územích objevené mučírny a hromadné hroby.

Putin opět pohrozil jadernými zbraněmi, pokud prý dojde k ohrožení územní integrity země – to podle kremelského mluvčího Peskova má zahrnovat i budoucí narychlo přičleněné okupované oblasti. Poslanec za Putinovo Jednotné Rusko, generál Guruljov, v televizi nabádal, aby se Rusko „nestydělo“ použít jaderné zbraně a proměnilo Británii v „marťanskou poušť“, odveta NATO by prý nepřišla, protože by Aaliance nebránila zemi, která už neexistuje. Úcta ruských mocných k lidskému životu je opravdu v civilizovaném světě nevídaná.

Čtěte také

Americká sonda Perseverance nasbírala na Marsu v kráteru Jezero, kdysi vyplněném vodou, vzorky s dosud největší nalezenou koncentrací organických látek – to by mohlo naznačovat, že zde býval život. Aktivisté organizace zaštiťující se právy zvířat Peta, která má ve světě na 3 miliony členů, vyzvali ženy, aby vyhlásily sexuální stávku k záchraně světa a odepíraly sex mužům, kteří jedí maso, protože ti způsobují větší znečištění – a taková „toxická maskulinita“ podle Pety vyžaduje rovněž zákaz mít děti. Jen pro přesnost potvrzuji, že to už nejsme na Marsu.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Provozní ředitel americké firmy Beyond Meat, zaměřené na produkci veganských potravin, po hádce na parkovišti svému soupeři ukousl špičku nosu. V Praze strážníci chytili servala, který utekl svému majiteli, který zase jeho zmizení nahlásil až po třech dnech. Pětadvacetiletá indická matka holýma rukama bránila svého patnáctiměsíčního syna, kterého napadl dospělý tygr, oba útok šelmy se zraněními přežili. Ať se také nebojíme tváří v tvář všem možným strašlivým hrozbám hájit to, co je nám drahé, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio