Týden očima Petra Schwarze: Návštěvy vítané i neuskutečněné, a také co se nepovedlo

20. duben 2024

Premiér Fiala absolvoval návštěvu na nejprestižnější světové politické adrese, v Bílém domě u amerického prezidenta Bidena, do Česka dorazila zima a v Krkonoších či na Šumavě napadl sníh, ale Vánoce se přitom ještě neblíží, a opoziční lídr expremiér Babiš oznámil, že se rozešel s manželkou.

Írán poslal na Izrael tři stovky raket a dronů, 99 procent jich nedoletělo, sestřelovaly je i americká, britská a francouzská letadla či jordánská protivzdušná obrana. A ty, co doletěly, napáchaly minimální škody, ale zranily 22 lidí včetně sedmileté arabské holčičky.

Čtěte také

Útok tak skončil blamáží, což se íránská státní televize snažila zakrýt vysíláním záběrů údajně hořícího Izraele, což byly ve skutečnosti staré záběry požárů v Chile. Zastání se ale Írán dočkal v Kremlu, jeho mluvčí Peskov označil útok za oprávněný.

Jiskřilo se i v české Poslanecké sněmovně při další z nekonečné řady mimořádných schůzí – tentokrát si ji hnutí ANO vyžádalo k přijetí evropského balíčku migračních a azylových opatření, které opozice označuje za vládní zradu. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Johanssonová už před schůzí vysvětlila, že Česko stejně jako ostatní země nebude mít povinnost migranty fyzicky přijímat, a to ani v případech krize.

Povinná je jen solidarita, finanční či operační, ale Česko tuto solidaritu ukázalo už přijetím velkého množství ukrajinských uprchlíků, takže může být od povinných příspěvků osvobozeno, jak tvrdili i vládní představitelé. Takže spor je vlastně o tom, jestli si Česko vyjednalo výjimku, když to platí pro všechny, což ovšem na dopadu pro nás nic nemění.

Ať nám chyby jiných život nekomplikují

Myšlenka na to, že by se podařilo vyjednat podobu důchodové reformy, se kterou bude souhlasit vláda i opozice a která tak bude mít šanci přežít nejbližší změnu politických poměrů, dostala smrtelnou ránu.

Čtěte také

Hnutí ANO odvolalo účast svých zástupců na pondělní schůzce s vládními představiteli moderované prezidentem republiky a místo toho oznámilo, že svou variantu důchodové reformy chce komunikovat se všemi, koho se to týká. Ale ne teď, protože by prý předávalo současné vládě své know-how, které chce představit jako součást volební kampaně. Takže zase nic, jen budoucí důchodci jako rukojmí.

Ruská armáda se stáhla z Náhorního Karabachu, kde měla původně zamezit dalšímu válečnému konfliktu, jenže ázerbajdžánskému útoku vedoucímu k masovému exodu téměř veškerého arménského obyvatelstva a dobytí celého Karabachu nijak nezamezila. Jen ukázala, že ani členy svého vojenského paktu není schopna jakkoli ochránit a zanechala Arménii v obavách z dalšího ázerbajdžánského útoku.

Čtěte také

Vrchní velitel ukrajinské armády Syrskyj přiznal, že situace na frontě se pro Ukrajinu značně zhoršila, ruská ofenzíva zesílila a počasí pomáhá ruským tankům k postupu. Lídři evropských států na summitu Evropské rady opět nešetřili výzvami, prakticky se ale Ukrajině z této strany stále dostatečné pomoci nedostává, jeden německý Patriot navíc či česká muniční iniciativa jsou stále málo.

A mimochodem, když nyní Ficova slovenská vláda odmítá Ukrajině jakkoli vojensky pomáhat, Slováci během pár dní vybrali na českou muniční iniciativu mezi sebou dva miliony eur.

Pouštní Spojené arabské emiráty či Omán zasáhly povodně způsobené velice silnými dešti. Nyní se vedou debaty, jak k záplavám přispělo umělé vyvolávání deště z letadel.

Dánská metropole Kodaň přišla o svůj symbol, historickou budovu burzy, kterou při rekonstrukci do původní podoby zcela strávil požár.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Britští poslanci schválili v prvním čtení jeden z nejpřísnějších světových zákonů proti kouření, podle něho by si narození od roku 2009 nemohli nikdy v Británii legálně cigarety koupit. V italském Turíně podle nové městské vyhlášky nesmí lidé kouřit na veřejnosti, pokud je někdo jiný v okruhu pěti metrů, za porušení hrozí pokuta 100 eur.

A v anglickém Londýně omylem rozvedli jiné manželství, když firma rozvody zařizující zadala do on-line systému špatná data, nápravu soud ovšem zamítl. Ať nám chyby jiných život nekomplikují, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.