Týden očima Petra Schwarze: Hrdinové, teroristé a hlupáci

Petr Schwarz
Petr Schwarz

V Afghánistánu zahynuli tři čeští vojáci. Padli do dobře připravené léčky, ve které čekal sebevražedný atentátník teroristů z Talibanu. Na památku padlých znělo v Česku 8 tisíc sirén, uctili ji lidé v ulicích i nejvyšší státní představitelé. Pro rodiny padlých se mezi lidmi vybraly už 4 miliony korun.

Ač se to zdá neuvěřitelné, existuje u nás parlamentní strana, která dokáže označovat talibanské teroristy za vlastence a není jí ani tváří v tvář hrdinské smrti českých vojáků, doprovázejících na hlídce vojáky afghánské vlády, stydno.

Obchodní válka

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že brzy spustí nové kolo sankcí proti Rusku, Spojené státy totiž dospěly k závěru, že Moskva je skutečně zodpovědná za útok novičokem na dvojitého agenta Skripala ve Velké Británii.

Představa kontrolorů, že vědec je cosi jako automat na kávu, do kterého se na jedné straně vloží mince a vzápětí na druhé straně vypadne patent, je svým způsobem fascinující, kdyby nebyla tak hloupá.
Petr Schwarz

Podle ruského premiéra Medveděva bude Kreml jakékoli opatření Spojených států s cílem ochromit ruské bankovní transakce nebo devizové obchody považovat za vyhlášení obchodní války a odpoví na ně politicky, ekonomicky a případně dalšími prostředky, bude-li to nutné, jakými, to se můžeme jen dohadovat. 

Už pár dní předtím zase Medvěděv hrozil „potenciálním strašlivým konfliktem“, pokud by Severoatlantické aliance přijala za svého člena Gruzii, kterou Rusko právě před deseti lety porazilo v krátké válce poněkud nestejných váhových kategorií. Moskva od té doby tvrdí, že gruzínské separatistické provincie Jižní Osetie a Abcházie jsou nezávislé státy, a aby této myšlence dalo patřičnou váhu, má v nich své vojenské základny.  

Ruská šílenost a medvídek Pú

V kritickém stavu je po tříměsíční hladovce v sibiřském vězení ukrajinský filmař z Krymu Oleh Sencov, odsouzený v procesu připomínajícím stalinské doby na dvacet let kriminálu za údajný terorismus, který měl spočívat v zapálení dveří kanceláře strany Jednotné Rusko v krymském Simferopolu. 

Krym nebyl anektován, protiruské sankce je třeba obcházet, vyzývá europoslanec Kohlíček (KSČM)

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček a senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz při prohlídce vesmírného muzea v Artěku

Delegaci českých politiků překvapily změny na Krymu, který považují za součást ruského území. Tak ruský vládní list Rossijskaja Gazeta popisuje nedávnou návštěvu komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka, někdejšího místopředsedy KSČM Josefa Skály a senátora Jaroslava Doubravy z hnutí Severočeši.cz na anektovaném poloostrově.

Sencov jakoukoli vinu odmítl a odsouzen byl navzdory tomu, že korunní svědek proti němu před soudem nakonec vypověděl, že z něj policie výpověď vymlátila a Sencova vůbec nezná. A aby té šílenosti nebylo dost, podle Moskvy se Sencov ruskou anexí Krymu stal ruským občanem, ať chce nebo nechce, a proto ho není možné vyměnit na Ukrajinu. A vlastně do jeho věznění nikomu nic není, protože je to ruská vnitřní záležitost. 

Za propuštění Sencova bojuje mnoho velkých osobností světové i ruské kultury, čas se ale krátí. A na vysvětlenou, hladovkou chce Sencov dosáhnout propuštění dalších více než šedesáti Ukrajinců z ruských věznic, které považuje za politické vězně.

V Číně je zase terčem kreslená postavička. Tamní úřady zakázaly v zemi promítat film Kryštůfek Robin, inspirovaný slavnými příběhy medvídka Pú. Důvod úřady neuvedly, ale je veřejným tajemstvím, že právě chudák Pú je příčinou tohoto zákazu – je totiž v Číně nežádoucí kvůli tomu, že jeho kreslená podoba bývá terčem vtipů na prezidenta Si Ťin-Pchinga. Opravdu, chudák Pú.

Automaty na kávu

Nejvyšší kontrolní úřad dospěl k závěru, že z českých vědců nepadá dost patentů a inovací, přestože za posledních pár let dostávají vědecké instituce více peněz než ještě před nedávnem. Představa kontrolorů, že vědec je cosi jako automat na kávu, do kterého se na jedné straně vloží mince a vzápětí na druhé straně vypadne patent, je svým způsobem fascinující, kdyby nebyla tak hloupá. 

NKÚ chce, aby se více hledělo na kvalitu výzkumu a jeho dlouhodobý přínos, tak teď ještě najít ty úředníky, kteří dopředu poznají, co ten dlouhodobý přínos zaručí. Asi by to chtělo nový úřad. 

Aktuálně nám třeba chybí patent na způsob, jak si lépe poradit s počasím.
Petr Schwarz

Aktuálně nám třeba chybí patent na způsob, jak si lépe poradit s počasím. Vedro zdevastovalo největší moravský rybník Nesyt, uhynuly zde tisíce a tisíce ryb. Kvůli suchu bude slabá úroda pšenice, a jak oznámilo vedení Společenstva mlynářů a pekařů v Česku, kvůli tomu bude zase dražší pečivo. 

Když jsme u jídla, zemřel Joël Robuchon, francouzská legenda gastronomie označovaná za šéfkuchaře století, držitel osmadvaceti Michelinských hvězd, který se dokázal proslavit i receptem na tak jednoduchý pokrm, jakým se zdá být bramborová kaše – ta jeho ale byla vyladěná do dokonalosti. Ať také umíme najít dokonalost v prostých věcech, přeje posluchačům a čtenářům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Spustit audio

Související