Týden očima Petra Schwarze: Hra světla a tmy

21. květen 2022

Evropská komise výrazně zhoršila svůj odhad letošního vývoje české ekonomiky, krize má na nás v rámci Unie dopadnout nejhůř a inflace má být horší jen v Litvě a v Bulharsku. Někteří čeští ekonomové to ale tak černě nevidí a ani statistická čísla to zatím nepotvrzují. Na chvíli se částečně zatměl Měsíc a v Brazílii výjimečně sněžilo.

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi prodloužila o měsíc nouzový stav, do konce června, o další prodloužení podle premiéra Fialy už vláda žádat nebude. Hnutí ANO chtělo prodloužit nouzový stav jen o čtrnáct dní a pak si o tom znovu ve sněmovně povídat, ale neuspělo.

Čtěte také

Jeho šéf Babiš ale o nouzovém stavu nechtěl debatovat ani tentokrát a ze schůze se omluvil „z pracovních důvodů“, které spočívaly v tom, že od pondělka cestoval luxusním karavanem po vlastech českých a povídal si s voliči. Své cestování Babiš napřed svým lidem zakazoval nazývat kampaní, pak ho sám za kampaň označil, kdo ví, jak to bude příště.

Předseda SPD Okamura bránil zuby svých voličů a ohradil se proti titulku na Seznamu, podle kterého řekl, že voliči jeho strany často zuby nemají, zatímco ve skutečnosti řekl, jak Seznam ostatně citoval v článku, že je často na kontaktní kampani a řada občanů nemá na zuby. To je zvláštní, protože za prvé každý ze zdravotního pojištění základní péči o zuby dostane a za druhé dalo by se předpokládat, že se při své kontaktní kampani setkává Okamura, stejně jako tento týden Babiš, hlavně se svými příznivci.

Ať nám nechybí životní energie

Česko získá od Německa zdarma 15 starších tanků a dalších několik desítek zcela moderních si od Německa koupí a od Evropské unie dostane Česko 680 milionů na ukrajinské uprchlíky. A také se čeští komunisté rozhodli pro Konečnou a zvolili ji definitivně do čela strany. 

Čtěte také

Výročí spuštění prvního laseru, letos dvaašedesáté, které se slaví jako Mezinárodní den světla, v Praze připomněla laserová show, při které paprsek spojil oba konce Karlova mostu, a ruská armáda se pochlubila, že na Ukrajině zkušebně použila laserovou zbraň. Nedaleko Kyjeva našli v neoznačeném hromadném hrobě tělo zastřeleného českého řidiče kamionu, který chtěl jako dobrovolník pomáhat s odvozem lidí z napadené země a na začátku března zmizel – v době, kdy v této oblasti ruští okupanti stříleli civilisty ve velkém.

Na Filmovém festivalu v Cannes uvedli film Mariupolis 2 litevského režiséra Kvedaravičiuse, kterého při natáčení v Mariupolu zavraždili ruští vojáci nebo proruští milicionáři. Velitel pluku Azov přikázal posledním obráncům mariupolských oceláren, aby ukončili odpor a zachránili si životy. Ruská rocková legenda Boris Grebenščikov na svém blogu doprovodil obrázky kapitulace obránců Azovstalu svou písní „Škoda, že pomoc nepřišla“.

Švédsko a Finsko podaly přihlášky do Severoatlantické aliance. Bývalý europoslanec Johnson, otec britského premiéra a tahouna brexitu Johnsona, získal francouzské občanství. „Vždycky budu Evropan, to je jisté,“ uvedl Johnson starší, který v referendu hlasoval proti odchodu ostrovní monarchie z Evropské unie.

Čtěte také

Kriminální gang ruských hackerů Conti, který mimochodem po ruském vpádu na Ukrajinu deklaroval svou věrnost vůdci Putinovi – a tím se dostal do ostrého hledáčku hackerů ukrajinských –, napadl vládní weby v Kostarice, včetně daňové nebo celní správy, a přinutil vládu vyhlásit v zemi nouzový stav.

Prezident Chavez vyhlásil, že Kostarika je s tímto gangem ve válce, hackeři hrozili, že pokud do dneška nedostanou 20 milionů dolarů výkupného, smažou zatím zašifrovaná data napadených úřadů a způsobí v zemi chaos s pádem vlády. Gang Conti už úspěšně napadl například Volkswagen, jen letos vydíráním získal nejméně 3 a půl miliardy korun.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Ve 102 letech stále pracuje australský veterán z druhé světové války Phil Hodgson, který přitom už v roce 1962, před šedesáti lety, odešel do penze. Brzy ale zjistil, že to není nic pro něj, a od té doby se prý prakticky každý rok naučil dělat něco nového. Nakonec ho ale uchvátila práce se dřevem a posledních patnáct let opravuje pro hračkářskou firmu nábytek pro panenky a další dřevěné hračky. Ať nám také nechybí tolik životní energie, posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu přeje Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio