Týden očima Petra Schwarze: Horizonty, vývrtky a jednorožec
Vědcům v americké laboratoři se podařil fantastický průlom – poprvé uskutečnili jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než se jí spotřebovalo. Opět šířeji se tak pootevřely dveře k novému zdroji čisté energie v prakticky neomezeném množství. Jenže jak se říká už léta mezi fyziky: horizont, ve kterém budeme tuto energii moci začít využívat, je tak 30 let a je tak vzdálený už asi šest desetiletí, jen se trošičku posouvá. Ale posouvají se i jiné horizonty.
Počet kandidátů na prezidenta se ani po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nezměnil, zůstává jich devět, akorát jeden přibyl a jeden zase ubyl.
Čtěte také
Vypadla Denisa Rohanová, která si podala přihlášku ještě předtím, než byly volby vůbec vypsány, podpořila ji podpisy tehdejších zákonodárců a teď prý nechápe, proč ji soud vyřadil, a hodlá to řešit u Ústavního soudu. S podivem spíše je, proč jí ministerstvo vnitra vůbec přihlášku uznalo, analogickým postupem by se totiž Rohanová se stejnými podpisy rovnou mohla hlásit třeba i do voleb za 15 či 25 let.
Do souboje o post hlavy státu naopak soud vrátil Karla Diviše, kterému po přepočítání ministerstvem vnitra chybělo jen něco přes stovku podpisů. Jak totiž soud zjistil, ministerstvo se spolehlo na to, jak podpisy přečetl stroj, a vyřadilo Divišovi i podpisy, které byly v pořádku, ale stroj je přečíst neuměl.
Ať nejen v adventu vítězí lidskost a pochopení
Podobný problém nastal i u Karla Janečka, ale tomu ani soudní přepočítání podpisů nepomohlo, chybovost byla příliš velká. I Janeček se ještě chce do soutěže vrátit a žádá odložení voleb.
Kandidáti totiž nemají reálnou možnost, jak zjistit, jestli jsou podpisy jejich podporovatelů v pořádku, nebo jestli jim třeba někdo i záměrně na podpisových arších nepíše chybné údaje, aby je poškodil – celé sbírání podpisů mezi občany se tak pro ně řadí spíše do účasti v loterii. Zákonodárci teď mají pět let do další volby, aby tento zjevný nesmysl v zákoně opravili, nezbývá než věřit, že to nenechají vyhnít.
Čtěte také
Praha bude i nadále bez nového vedení města, zřejmě nejméně do února, a to už od zářijových komunálních voleb uplynulo téměř čtvrt roku. Po neúspěšné snaze domluvit radniční koalici na vládním půdorysu, v Praze by měla jasnou většinu, se vítězná koalice Spolu pokusila nechat zvolit primátorem svého lídra Bohuslava Svobodu pomocí hlasů hnutí ANO.
I tato snaha ale skončila debaklem poté, co se jedna z nejznámějších pražských političek, Hana Marvanová-Kordová, tentokrát zvolená na kandidátce právě Spolu, náhle rozhodla, že je pro ni opravdu nepřijatelné hlasovat společně s hnutím ANO.
Ještě mnohem bizarnější a dopadem vážnější otočku předvedl ve stejný den slovenský ministr financí Matovič, který už ve své dřívější premiérské funkci začal aspirovat na post vrchního klauna slovenské politiky a svůj přerod dokončil vskutku rázně.
Čtěte také
Matovičova rezignace na ministerský post byla pro ještě nedávno vládní stranu Svoboda a solidarita podmínkou, aby kabinet premiéra Hegera nezařízla úplně, a Matovič opravdu odjel podat rezignaci do rukou prezidentky Čaputové.
S telefonem na uchu ji podepsal a předal kancléři, kterému ji ale hned vzápětí vytrhl z ruky se slovy, že si to rozmyslel. A slovenská vláda vzápětí padla, parlament jí vyslovil nedůvěru. Matovič pak vysvětloval, že mu prý kdosi nejmenovaný, leč vážený, do telefonu řekl, že „bojovníci se před mafií nesklánějí“. Zemi tak nejspíš čekají předčasné volby a je možné, že po nich se opět vedení země ujme dlouholetý premiér Fico, Matovičem dlouhodobě označovaný za mafiána. To jsou ty vývrtky.
Ruský prezident Putin letos nehodlá uspořádat tradiční velkou tiskovou konferenci, na které se léta chlubil, co všechno dokázal, tento rok se ale nemá čím chlubit, tedy kromě toho, že rozpoutal barbarskou válku.
Ruské rakety stále útočí na ukrajinskou civilní infrastrukturu, Kreml se snaží svého nejúspěšnějšího maršála, mráz, zapojit do bojů proti civilistům co nejvíce. Šéf polské policie, generál Szymczyk, pobořil své velitelství, když omylem vypálil náboj granátometu darovaného z Ukrajiny – granát probořil podlahu a strop o patro níže se zřítil.
Šestiletá Madeline z americké Kalifornie požádala dopisem úřad pro dohled nad zvířaty, aby jí povolil chovat na dvorku jednorožce, pokud tedy nějakého chytí. Úředníci chov povolili a Madeline rovnou jednoho plyšového jednorožce poslali. Ať nejen v adventu vítězí lidskost a pochopení, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.