Týden očima Petra Schwarze: Adventní dárečky a dárečci
Advent, pro křesťany období rozjímání, je už ve dvou třetinách, a události, které v něm zažíváme, poskytují dost příležitostí k rozjímání i ateistům.
Jak už to v Adventu bývá zvykem, připomenula se paní Zima – zatím dost něžně, ale i to stačilo, aby se zastavil provoz na nejdůležitější české dopravní tepně, dálnici D1, auta stála v kolonách dlouhé desítky kilometrů.
Petr Hartman: V boji proti církvi se komunistům hodí i papež
Poslouchat kovaného komunistu, jak se odvolává na papeže, je neobvyklý zážitek.
Podle dávného vtipu patřil mráz mezi hlavní překážky úspěšného budování socialismu a jak to tak vypadá, vypořádat se s teplotou pod nulou je problém i pro současnou vládu plnou odborníků.
Podivný dárek k nadcházejícím Vánocům se křesťanům v této zemi rozhodla dát vládní většina v Poslanecké sněmovně doplněná ještě o Tomia Okamuru a jeho následovníky a vedená tentokrát komunisty.
Uprostřed Adventu se rozhodla posunout o další krok ke schválení takzvané zdanění církevních restitucí, což je eufemismus pro snahu, aby stát sebral církvím část peněz, k jejichž vyplacení se po dlouhém jednání s nimi zavázal a stvrdil to podpisem smlouvy, která umožnila odluku církve od státu a tedy to, aby v budoucnu už církve nebyly na státu závislé a aby církve přežily, až jim stát nebude připlácet na jejich provoz.
Ať závěr Adventu provází radši čokoláda, než podvody
Sledovat jednání poslanců byl dost tristní zážitek, vládní většina totiž pouze dokázala opakovat, že církve mají dostat více, než je hodnota komunisty zabaveného majetku, důkazy tohoto tvrzení ale poněkud chybějí.
Jiří Pehe: Pro Babišovy problémy je Česká republika malá
Premiér Andrej Babiš se považuje za politika evropského formátu. Často cestuje do zahraničí a dělá mu dobře, když ho kamery zabírají v přítomnosti jiných evropských politiků.
Analýzu vládních úředníků, na kterou se svého času odvolával premiér Babiš, se pořád nějak nepodařilo nalézt z jednoduchého důvodu, že už zcela zřejmě žádná není, a tak komunisté jako hlavní argument vytáhli diplomovou práci studenta právnické fakulty.
Zní to jako vtip, ale bohužel není. Nic lepšího po ruce nemají ani po letech snahy. A je opravdu zvláštní způsob, jak posilovat naše tak často vzývané křesťanské kořeny úsilím křesťanské církve podusit.
Dva nechtěné dárečky dostal z Evropy premiér Babiš. Evropský soud pro lidská práva se odmítl zabývat jeho stížností na Slovensko, jehož úřady stále Babiše vedou v evidenci agentů StB, což náš premiér těžce nese a chce se kvůli tomu soudit až do smrti.
A Evropský parlament drtivou většinou schválil rezoluci žádající vyšetření možného střetu zájmů českého premiéra a okamžité zastavení dotací pro koncern Agrofert z Babišova svěřenského fondu. A je nutno dodat, že Babišův majetek uložený nyní dočasně ve svěřenském fondu za jeho politického působení utěšeně bobtnal.
Lída Rakušanová: Konflikt s Bruselem na obzoru
Bude líp, sliboval Andrej Babiš voličům. Teď to vypadá, že jeho vinou bude hůř.
Český prezident Zeman minulou neděli napravoval faux pas z uplynulého týdne, kdy si české tajné služby ve svých výročních zprávách dovolily upozornit na nebezpečí hrozící naší republice z Ruska a v rozhovoru pro ruskou televizi znovu osvědčil svou vstřícnost k této velmoci. Zkritizoval Evropskou unii, že nemá silného vůdce jako právě Rusko, Čína, či Spojené státy a opět se obul do protiruských sankcí.
Mimochodem, v německých archivech našli průkazku nechvalně známé východoněmecké tajné policie Stasi vystavenou právě nynějšímu ruskému vůdci Putinovi, který v NDR působil jako agent rovněž nechvalně známé KGB. Je pravda, že tak silného vůdce naštěstí v Evropě nemáme.
Zemanův dvorní český televizní moderátor Soukup poněkud udivil svým tvrzením, že když nadává někomu z obrazovky své televize do blbů a kreténů, je to legrace a satira. Nabízí se otázka, jaké všechny Soukupem moderované pořady za satiru a legraci máme brát.
Ruská státní televize si udělala značnou ostudu, když se ukázalo, že tančící robot Boris, kterého prezentovala jako velký úspěch techniky, byl ve skutečnosti člověk oblečený do masky robota. Holt není vše tak, jak se v ruské televizi zdá.
A nečekaně sladký advent měli v německém městečku Westönen, kde se z místní čokoládovny vylila na chodník tuna mléčné čokolády. Ať závěr Adventu provází radši čokoláda, než podvody, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Související
-
Zpovykaní Pražané, odraz ode dna, čučkaři nebo kampaň? Vyberte Výrok roku 2018
Stejně jako v loňském roce, i letos nominovali komentátoři, kteří spolupracují s pořadem Názory a argumenty, výroky politiků, které považují za ikonické.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.