Troposféra je plná bakterií
Horní vrstvy atmosféry Země obsahují překvapivě velké množství mikroorganismů. Ty pravděpodobně mohou ovlivňovat oblačnost.
Vědci z Georgijského technologické institutu pracovali se vzorky atmosféry, které byly odebrány během programu NASA s názvem GRIP (Genesis and Rapid Intensification Processes). Letouny DC-8 nabíraly vzorky atmosféry ve středních až horních vrstvách troposféry, které leží ve výšce 8 až 15 kilometrů nad povrchem Země. Lety nad Karibský mořem probíhaly po dvou velkých tropických hurikánech Earl a Karl, ale i před nimi a během nich. Cílem programu bylo studovat vzduch spojený s tvorbou tropických bouří.
Při odběru vzorků se používaly filtry schopné polapit různé mikroorganismy. Analýza genetického materiálu z filtrů nyní prokázala, že vzduch v horní části troposféry, která je považována za životu velmi nepřátelské prostředí, obsahuje velké množství různých bakterií a hub. Samotné bakterie přitom tvoří asi 20 % všech částic, které vzduch obsahuje a které jsou obvykle považovány za mořskou sůl či prach. Naznačuje to, že bakterie a houby jsou významnou složkou atmosférického aerosolu. Vědci se také domnívají, že mohou zastupovat či nahrazovat anorganické částice, které slouží jako nukleační jádra při tvorbě ledových krystalů. To pak může ovlivnit oblačnost a srážky.
Porovnání profilů bakterií získaných před a po hurikánech Earl a Karl prokázalo, že extrémní meteorologické události přinášejí do troposféry nové bakterie z pevniny. Ve všech vzorcích však vědci našli 17 typů bakterií. Zdá se tedy, že některé bakterie dokážou v troposféře dlouhodobě přežívat.
Zdroj: PNAS, Science Daily
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.