Tradiční italské strany jsou mrtvé, umělé dýchání je zbytečné, vítá výsledky voleb filozof Bělohradský

9. březen 2018

V italských parlamentních volbách s převahou zvítězila antisystémová, protiimigrační a euroskeptická uskupení. Nejistota se podle komentátorů přelévá z Apeninského poloostrova do celé Evropské unie. Zbrzdí nebo zastaví vzestup italských populistických politiků úvahy o federalizaci EU a reformu eurozóny, kterou prosazuje zejména Francie?

„Itálie je členem eurozóny a nechce z ní vystoupit,“ připomněl v pořadu Pro a proti filozof a sociolog Václav Bělohradský.

Podle něj budou italská jednání o vládě dlouhá, protože žádná ze tří vítězných stran nemá koaliční potenciál, navíc se už během voleb vzájemně postavily proti sobě. „Máme situaci, která se podobá té české: je vítěz voleb, se kterým nikdo nechce spolupracovat.“

Filozof také upozornil na problém vztahu severu a jihu, nejen v Itálii, ale i v Evropě. „Jih má potíže s modernizací a Německo pro tuto dimenzi nemá příliš smysl. Ale že by Itálie byla proto protiněmecká, to se říct nedá.“


Změny v Itálii podporuji. Tradiční strany jsou skutečně mrtvé a nemá cenu se pokoušet o nějaké umělé dýchání. Typ levice, na který jsme byli zvyklí, zanikne a už zaniká, a nedá s tím nic dělat.Václav Bělohradský

Srovnávat evropské naladění Itálie s tím českým prý nelze. „Problém střední Evropy je jiný než přijetí a nepřijetí eura. Maďarsko a Polsko budují neliberální demokracii. Jestli se k tomu Česko přidá v rozporu se svou masarykovskou tradicí, nebo ne, nevíme.“

Bělohradský je příznivce vývoje v Itálii a nahrazení nového starým. „K těm pravdám, na kterých je sociální demokracie vybudována, se musíme chovat jako ke starým lidem. Nemůžeme do nich kopat, jsou to důležité pravdy našich dějin, ale už jen našich dějin.“

„Musíme se smířit s tím, že tradiční strany zanikají. A proč by neměly zanikat?“ shrnul filozof žijící v Itálii.

Politolog Jiří Pehe z Newyorské univerzity v Praze si nemyslí, že výsledek italských voleb je zásadní problém. „To, co nazýváme dnes trochu chybně populismem, bývá v italské verzi paradoxně dost proevropské.“

„Itálie je velmi proevropská země, ve které neslýcháme ostrá slova na adresu eurozóny nebo Unie.“


Nemyslím si, že nová a vítězná italská hnutí útočí na pilíře liberálního demokratického konstitucionalismu. Útočí jen na staré politické elity.Jiří Pehe

V Itálii sice zaznívá kritika toho, jak funguje eurozóna, země má také pocit, že jí Evropa nechala na holičkách, pokud jde o migraci. „Ale tady je jediným řešením více Evropy, takže strany, které mají migraci jako hlavní téma, vlastně chtějí více Evropy.“

Je nezbytné rozlišovat mezi tzv. antisystémovými stranami, vysvětlil politolog. „Musíme si nejdříve vyjasnit, co vůbec míníme tím systémem.“

„Když antisystémové strany říkají těm tradičním, že jsou příliš zkostnatělé, tak to není tak velký problém pro demokracii. Problém je, když tyto nové strany útočí na pilíře liberálního konstitucionalismu, jako to vidíme v Maďarsku, Polsku a jinde,“ konstatoval Jiří Pehe.

autoři: ves , oci
Spustit audio