Toxin z řas padá na dno oceánů

24. březen 2009

Následky rudých přílivů se zřejmě neomezují jen na hladinu a mělké vrstvy oceánu. Toxiny z řas podle nové studie klesají ke dnu, kde přetrvávají celé týdny.

Přemnožený mořský fytoplankton při takzvaném rudém přílivu produkuje kyselinu domoovou, která má neurotoxické účinky a je příčinou některých otrav mořskými měkkýši. Až dosud se odborníci domnívali, že toxin se po zániku fytoplanktonu vlivem vody a slunečního záření prostě rozloží. Nová studie biologů z University of South Carolina ovšem ukazuje, že pokud se odumřelé řasy drží v hustých shlucích, je v nich toxin více než dobře chráněný a může přetrvat několik dnů až týdnů.

Díky tomu může klesat až ke dnu, kde se dostává do potravního řetězce. Skutečnost, že se kyselina domoová nachází i v hloubce 800 metrů, dobře vysvětluje, proč se vyskytuje v mase krabů nebo platýsů, kteří tráví celý život na mořském dně. Objev také ukazuje, že by bylo vhodné rozšířit testy na přítomnost kyseliny domoové na většinu mořských živočichů, kteří se dostávají člověku na stůl. Zatím se totiž testují jenom ty druhy, které žijí v povrchových vodách.

Výsledky studie popisuje článek v Nature Geoscience.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio