Thomas Kulidakis: Otevřená cesta na jih a rušení zájezdů některými cestovními kancelářemi

30. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chorvatsko, moře, dovolená, koupání, pláž, léto, opalování, lehátka, slunečníky, slunce, Makarská riviéra, cestování, ilustrační foto

Přístup některých cestovních kanceláří k zájezdům letošní letní sezóny připomíná známou českou pohádku, ve které král rušil, co slíbil, a znovu sliboval, co jednou zrušil.

Nejdříve zájezdy prodaly, teď je ruší a zase je prodávají. Cesta na jih Evropy, především do Bulharska, Řecka a Chorvatska, je přitom připravená.

Čtěte také

Chorvatsko v otevření turistické sezony pokročilo nejdále. Zájemci o návštěvu země se mohou registrovat předem prostřednictvím online formuláře na adrese entercroatia.mpu.hr. Turisté poskytnou základní údaje, jako je telefonní číslo, země původu a místo původu, a pak je má podle chorvatské vlády čekat přednostní odbavení na hranicích. Žádné karantény a testy.

Podobně jsou na tom také další země dále na jihovýchodě Evropy. Bulharsko i Řecko se chystají v půlce června částečně a do konce června úplně otevřít turistům. Karanténa zrušená, testy namátkové, speciální hygienické postupy připravené. Pocit bezpečí i lidem z koronaviru vystrašeným více než málo mají dát rozestupy lehátek, slunečníků a další slíbená opatření pro bezpečnost návštěvníků.

Soukromý sektor

Čtěte také

Je tedy otázka, proč například cestovaní kancelář Alexandria oznámila rušení zájezdů, protože prý nechce, aby se s jejími klienty jednalo jako s „věcmi“. Šéf cestovky, která měla prodaných na třicet tisíc zájezdů, se totiž prý hrozí, že by klienti byli „někam umísťováni v případě nákazy“. To znamená třeba do státní karantény. Za tímto prohlášením se ale skrývá prostá pravda. Spočívá v neschopnosti domluvy soukromého sektoru. To je v přímém kontrastu se schopnostmi vlád, které se na pravidlech pro cestování v době covidu-19 dohodnout dokázaly.

Zásadní problém totiž může být v tom, kdo ponese náklady za případný prodloužený pobyt klienta cestovní kanceláře v hostující zemi, pokud se u něj projeví nákaza koronavirem. Jestli tedy cestovní kancelář, nebo její partner v dané zemi. Dohodnout se přitom například na sdílení nákladů by bylo jednoduché, pokud by primárním posláním masového turismu bylo přinášet ojedinělé zážitky, a ne výdělek jeho provozovatelům.

(Ne)jasná pravidla

Kromě otázky, co s klienty, kteří zůstanou v nějaké zemi s nákazou, dochází také k rušení zájezdů a pak jejich opětovné nabídce. Například Exim Tours a CK Fischer nabídky zrušily, aby je zase znovu vypracovaly. S odůvodněním, že alespoň budou známa pravidla pobytu.

Ta už veskrze známá jsou, takže není důvod zdržovat. Každopádně zatím se zdá, že v tomto případě se kapitáni českého turistického průmyslu chovají čestně a hodlají nabídnout zájezdy v nezměněné ceně, případně i navýšit o čtvrtinu náhradu hodnoty původního zakoupeného zážitku. Platí to také pro zmiňovanou cestovní kancelář Alexandria.

Thomas Kulidakis

Letošní dovolenková sezóna nebude stejná jako předchozí. Turisté se na jednu stranu mohou těšit na více místa kvůli nařízeným rozestupům mezi stoly, slunečníky i lidmi. Na stranu druhou je může trápit určitá nejistota vývoje věcí příštích. Kdo ale jet chce, možnost má. Nezbývá než doufat, že i lidem neholdujícím cestování na vlastní pěst ji české cestovní kanceláře dopřejí.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Thomas Kulidakis | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související