Thich Quang Duc - hořící mnich

22. září 2010

Jedenáctého června roku 1963 vzplanula na rušné saigonské křižovatce živá pochodeň. Na protest proti pronásledování buddhistů se tu upálil sedmašedesátiletý mnich Thich Quang Duc.

Desátého června 1963 informoval mluvčí vietnamských buddhistů v Saigonu soukromě americké korespondenty tiskových agentur, že se na druhý den ráno stane "něco důležitého" na rušné ulici před kambodžskou ambasádou. Většina novinářů už byla sytá buddhistických protestních akcí proti režimu prezidenta Ngo Dinh Diema. Před ambasádu jich přišlo jen pár. Mezi nimi dopisovatel New York Times David Halberstam a Malcolm Browne z Associated Press.

Vše začalo jako obvyklá demonstrace za náboženskou svobodu. Asi tři sta padesát mnichů a jeptišek pochodovalo ulicí. V čele zástupu jel automobil s transparenty v angličtině a vietnamštině. Odsuzovaly Diemův režim a pronásledování buddhistů.

Na rušné křižovatce automobil zastavil a z něj vyskočil sedmašedesátiletý mnich Thich Quang Duc. Jeden z protestujících mnichů mu položil na silnici polštář, druhý vytáhl z kufru auta kanystr s benzínem. Zástup mnichů a jeptišek je obstoupil ve velkém kruhu. Malcolm Browne začal tušit, že se schyluje k něčemu neobvyklému a zaostřil na scenérii fotoaparát.

Thich Quang Duc usedl na polštář do meditační pozice a nechal se polít benzínem. Pak se pomodlil, škrtl zápalkou a podpálil se. Mnichovo tělo a roucho zachvátily plameny a z nich se valil hustý dým. Browne v sobě nezapřel profesionála a začal jako zběsilý mačkat spoušť fotoaparátu. Davidu Halberstamovi se vryl do paměti každý detail.

"Byl jsem příliš šokován, než abych plakal, byl jsem příliš zmaten, než abych si dokázal dělat poznámky nebo se někoho na něco ptal a příliš ohromen, než abych dokázal uvažovat..." napsal později Halberstam.

Auto, ze kterého vystoupil Thich Quang Duc

Thich Quang Duc hořel deset minut. Pak se jeho sežehlé tělo sesunulo k zemi. Mniši je pokryli žlutým rouchem a za volání: "Buddhistický mnich se upálil! Buddhistický mnich se stal mučedníkem!" je odnesli k pohřebnímu obřadu. Na něm byly Thich Quang Ducovy ostatky spáleny. Srdce při kremaci neshořelo a bylo prohlášeno za svaté. Buddhisté je uchovali ve skleněném poháru jako relikvii.

Halberstamův článek a Browneova fotografie "hořícího mnicha" obletěly svět. Browne dostal za snímek Pulitzerovu cenu a cenu World Press Photo. Lidé na celém světě byli šokovaní.
"Žádná novinová fotka nikdy nevzbudila po celém světě tak silné emoce, jako právě tahle ta," řekl o Brownově snímku americký prezident John F. Kennedy.

Diemův režim ale zůstal neotřesený. Oficiální jihovietnamští představitelé se pokusili Thich Quang Ducův čin zpochybnit tvrzením, že mnich byl při sebevraždě pod vlivem drog a že ho k zoufalému činu donutil Malcolm Browne, aby získal exkluzivní snímky. Po Thich Quang Ducovi se upálilo dalších pět vietnamských mnichů. Ani jejich smrt však s Diemovým režimem nepohnula.

Právě tato forma protestu se stala o šest let později inspirací Janu Palachovi. Více se dozvíte v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 16. 1. 2009 a byl věnován Palachovu činu.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio