Tereza Zavadilová: Poněkud drahá silná koruna. Vydrží?

30. listopad 2022

Mezi lidmi nyní kolují „zaručené“ zprávy o tom, že se lidově řečeno blíží měna, tedy že koruna prudce oslabí. Punc lidové tvořivosti ovšem dala nedávno japonská banka Nomura, která zařadila Česko mezi skupinu výtečníků, jejichž měnám hrozí zhroucení. Tuzemsko je vedle Pákistánu či Turecka.

Analytici banky dle svého modelu usoudili, že kombinace několika faktorů ukazuje na budoucí pád české koruny. Pravda je, že východoevropské měny, mezi něž je česká koruna zařazována, letos dostávají na frak.

Čtěte také

Polský zlotý i maďarský forint mají za sebou především kvůli dopadu války na Ukrajině na celý region dvouciferné propady k dolaru i euru. Česká koruna od ledna k dolaru rovněž ztratila 15 procent. K euru se drží, ale jak říkají kritici České národní banky, centrální banku to stojí pěkný balík peněz. ČNB totiž na udržení kursu koruny silně intervenuje.

Člen bankovní rady Oldřich Dědek nedávno uvedl, že zdaleka tak enormní peníze to nejsou. Kurs koruny se drží vysoko, ačkoli už měsíc banka neutratila ani korunu. Stačí prý, že trh ví, že když by koruna příliš padala, centrální banka zasáhne. Slovo je prý dostatečná zbraň.

Silná koruna jako osobní závazek

Uvidíme. Opticky to vypadá, že ČNB na podporu kursu koruny utrácí až dost. Letos to bylo 700 miliard korun, suma skoro nepředstavitelná. Centrální banka si obří zásobu deviz, které nyní rozpouští, ale vytvořila v minulosti.

Čtěte také

V roce 2013 přijala centrální banka takzvaný kurzový závazek. Aby dosahovala cílené inflace, uměle oslabovala kurs koruny k hladině 27 korun za euro. To trvalo celé čtyři roky. Intervence na oslabení koruny technicky znamenala to, že banka kupovala eura a prodávala korunu, aby tak tlačila její kurs dolů. Během toho si nashromáždila obří rezervu eur - nyní jí zbývá 3,2 bilionu korun devizových rezerv.

Obří polštář eur, který takto centrální banka získala, ji nyní staví do mnohem pohodlnější pozice, než ve které se nacházejí třeba maďarská či polská centrální banka, které tolik kurs své měny podporovat nemohou. Zcela upřímně jde ale o nezamýšlený pozitivní dopad sporné akce: umělé oslabování kursu měny, které se dříve dělo, mělo řadu kritiků. Mimo jiné tomu někteří přisuzují to, že se z Česka stala montovna, země, která konkuruje nikoli sofistikovanou výrobou a přidanou hodnotou, ale cenou.

Čtěte také

Silná koruna nyní pomáhá také od škodlivých dopadů inflace, protože aspoň trochu zlevňuje dovozy zboží, včetně drahých energií a výrobků z nich. Bez této výhody by byla inflace ještě vyšší.

Centrální banka díky schopnosti udržet silný kurs měny nemusí tolik zvyšovat úrokové sazby a příliš zaškrcovat ekonomiku. Zmíněný model Nomury vyhodnotil riziko oslabení měny podle souběhu poklesu devizových rezerv, dále výše deficitu běžného účtu, který ale mají na svědomí drahé energie, a také zvýšení státního dluhu – ten sice vzrostl, ale celkově jej má Česko v porovnání s jinými zeměmi Evropy stále jeden z nejnižších.

Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka

Navíc, pokud by z nějakého důvodu začala koruna oslabovat, centrální banka na boj proti pádu měny stále munici má. A mimochodem, nový guvernér Aleš Michl při uvedení do úřadu letos v létě uvedl, že silná koruna je jeho osobní závazek. Jeho plánu nahrává fakt, že vysoké devizové rezervy držené centrální bankou dlouhodobému posílení koruny bránily. Takže pokud je banka nebude muset utratit dříve, než skončí válka na Ukrajině a klesne inflace, šance na silnou korunu tu je. A módní nákupní zájezdy Čechů do levnějšího Polska hned tak neskončí.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio