Teplokrevnost jako zbraň proti houbám?

19. říjen 2009

Izraelští vědci nabízejí zajímavou teorii o výhodách teplokrevnosti. Skutečnost, že máme relativně vysokou tělesnou teplotu, nás chrání před houbovými infekcemi.

Na světě existuje asi 1,5 milionu různých druhů hub, z nichž je pro savce patogenních jen několik stovek a u lidí jsou houbové infekce nejčastěji důsledkem poruch imunitního systému. Naproti tomu, rostliny mají asi 270 000 druhů houbových škůdců a například hmyz napadá 50 000 druhů hub. Z obratlovců jsou k houbovým infekcím nejvíce náchylní obojživelníci. Vědci z izraelské Univerzity Yeshiva hledali souvislost mezi počtem houbami napadaných organismů a jejich tělesnou teplotou.

Shromáždili více než 4000 různých kmenů hub a zjišťovali, v jakém teplotním rozmezí nejlépe rostou. Výsledky experimentů ukázaly, že naprostá většina hub dobře roste jen tehdy, pokud teplota prostředí nepřesáhne 30 stupňů Celsia - což znamená, že teplota savčího těla je pro ně příliš vysoká. Podle autorů studie tyto výsledky ukazují, proč byla během evoluce teplokrevnost - která je náročná z hlediska příjmu potravy - tak výhodná. Vysoká odolnost vůči houbovým infekcím také mohla být jedním z důvodů, proč se po pádu dinosaurů ujali vlády nad Zemí právě savci.

Výsledky studie zveřejnil Journal of Infectious Diseases.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.