Teplo těla pro vybitý mobil
Sezení na mobilu může být v budoucnosti užitečné. Pokud tedy budou telefony využívat patentu na přeměnu tepelné energie v elektrickou.
Tak si uplatnění své technologie „Power Felt” představuje tým z Centra pro nanotechnologie a molekulární materiály, které pracuje při americké Univerzitě Wake Forest. Termoelektrické materiály, tedy materiály, které umějí konvertovat tepelnou energii v elektrický proud, v principu nejsou žádnou novinkou. Ale teprve nový materiál s označením Power Felt dosáhl potřebné účinnosti a ekonomické výhodnosti.
Řešení (opět) v nanotechnologiích
Materiál je strukturován už v měřítku nanometrů, jeho stavbu tvoří sada uhlíkových nanotrubiček, které jsou vnořeny do plastických polymerních vláken, zapletených do podoby tenké vrstvy o tloušťce asi 25 až 40 mikrometrů. Těchto vrstev může být několik desítek či stovek. Při běžném pohledu Power Felt vypadá jako jemné, tenké a pružné tkanivo. A když na něj přiložíme třeba prst, který má vyšší teplotu než okolí, začne se v látce generovat elektrický proud. Totéž se stane při nehomogenním zahřátí materiálu také jakýmkoliv jiným způsobem.
Principem generování napětí je zde totiž teplotní rozdíl na dvou protilehlých stranách tkaniva, vzniká tzv. Seebeckův efekt. Výzkumníkům se navíc povedlo využít tepelný rozdíl i v rovině paralelní s plochou tkaniva, což má kromě potenciálně velkého teplotního rozdílu tu výhodu, že napětí vytvářené jednotlivými (na sebe položenými) tenkými vrstvami se sčítá. Zkrátka čím více mikrovrstev na sebe položíme, tím větší napětí dostaneme.
Výhodné dobíjení
Cena dosavadních termoelektrických materiálů dosahovala až tisíce dolarů za kilogram, využití materiálu Power Felt jako pouzdra na mobil by stálo asi jen jeden dolar. Odborníci počítají s aplikacemi technologie také v sedadlech automobilů a v oděvech, které budou napájet přenosné elektronické přístroje. Přirozenou aplikací je termoelektrický pohon náramkových hodinek. Ekonomicky významné by mohlo být i zachytávání odpadního tepla z motorů.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.