Tajemství piktských kamenů

31. březen 2010

Symboly, které do kamenných sloupů vyryli a vytesali Piktové, jsou zřejmě písemnou soustavou.

Nejviditelnější památkou na keltský národ Piktů, který Británii obýval v době římské kolonializace, jsou ryté a tesané kamenné sloupy (Pictish Symbol Stones). Nacházejí se ve Skotsku a na jejich povrchu se dodnes zachovaly obrazy jelenů, vlků a mýtických příšer, stejně jako abstraktní symboly tvořené trojúhelníky, kruhy a různě ohýbanými liniemi. Sloupy pocházejí z let 300 až 843 našeho letopočtu, ale význam obrazců a symbolů byl dlouho hádankou. Podle archeologů mohlo jít jako o písmo, tak čistě náboženské symboly.

Rozluštit tajemství piktských sloupů se teď povedlo týmu výzkumníků, kteří pomocí statistických algoritmů odlišili náhodné prvky od těch, které spolu souvisejí. V článku v časopise Proceedings of the Royal Society A: Mathematical, Physical, and Engineering Sciences uvádějí, že obrazce jsou pravděpodobně písmem, kde každý symbol reprezentuje nějaké slovo podobně, jako je tomu v například v čínštině. Většina informací, které máme o Piktech, pochází z vnějších zdrojů – ať už jsou to spisy Římanů nebo Sasů. Existence piktského písma ale ukazuje, že máme k dispozici i zdroj přímo od pramene - jen je třeba ho dešifrovat.

Zdroj: ScienceNow

autor: redakce ČRo Leonardo

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.