Symbióza z dob dinosaurů
Kus jantaru dokázal, že oboustranně výhodná dohoda mezi termity a prvoky platila už před 100 miliony let.
Jedním z evolučně nejúspěšnějších druhů hmyzu jsou bezesporu termiti - sociální stvoření, která připomínají mravence, ale jejich nejbližšími příbuznými jsou zřejmě švábi. V současnosti Zemi obývá asi 2300 druhů termitů, kteří žijí v milionových podzemních koloniích. Termiti se živí odumřelým dřevem a k tomu, aby dokázali strávit celulózu, nezbytně potřebují pomoc prvoků. Jde o druh symbiózy označovaný jako mutualismus čili oboustranně výhodný vztah. Prvoci svými enzymy pomáhají termitům trávit dřevo, a ti jim na oplátku ve střevech poskytují bezpečný úkryt, bez kterého by prvoci nepřežili.
Objev termita zachyceného v kusu jantaru nyní ukázal, že tento vztah existoval už v době, kdy Země patřila dinosaurům. Tehdy se ve vlhkém pralese dnešní Barmy pokusil nějaký pták ulovit termita. Nebyl úspěšný, ale termit utrpěl smrtelné poranění a zachytil se v kapce pryskyřice. Spolu s obsahem střev se z jeho těla vyřinuli také symbiotičtí prvoci. Jejich organismy se v jantaru zachovaly celých 100 milionů let. Paleontologové z Oregonské státní univerzity tak z barmského dolu získali zatím nejstarší známý důkaz existence mutualistických vztahů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.