Svoboda internetu oslabuje, uvádí průzkum. „Internet je takový, jaký je svět,“ komentuje to Koubský
Podle čerstvě vydaného průzkumu Freedom on the Net, který vydává americká nezisková organizace Freedom House, svoboda internetu oslabuje. Míru svobody v on-line prostředí sleduje od roku 2009 v celkem 70 zemích světa a od té doby každý rok konstatuje, že je internet o něco méně svobodný než dřív. Letošní zpráva si všímá nárůstu cenzury a omezování přístupu k internetovým službám v zemích, jako je Írán, Čína, Myanmar nebo Filipíny.
V 55 ze 70 sledovaných zemí organizace zaznamenala případy pronásledování lidí za jejich vyjádření on-line. Z evropských států se to týká třeba Běloruska.
Čtěte také
V 41 zemích byli za své názory vyjádřené on-line lidé fyzicky napadeni, či dokonce zabiti. Ve 47 zemích vlády zaměstnaly vlastní trolly, kteří měli manipulovat internetové diskuse, tvrdí zpráva.
Manipulacím také stále častěji pomáhají nástroje založené na tzv. generativní umělé inteligenci, dodává. Role AI posiluje také u cenzurních opatření některých vlád. V 22 zemích platí zákony, které on-line firmám nařizují mazání nepohodlných politických či náboženských prohlášení, říká Freedom House.
Zpráva vzniká dotazníkovým šetřením, neověřuje se tedy přímo v terénu, jestli a jak se vlády k internetovým svobodám chovají.
Růžová zahrada
„Freedom House, nutno připomenout, ale není nezaujatá nebo neutrální organizace. Je to v dobrém i zlém prodloužená ruka americké administrativy, odkud získává financování,“ zdůrazňuje redaktor Deníku N Petr Koubský.
Čtěte také
„A tomu odpovídá její pohled na svět a to, jak posuzuje svobody a přístup různých zemí k jejich vymezování a omezování. Čili možná je potřeba vzít v úvahu, že to může být trochu kulturně nebo politicky závislé na místním uspořádání.“
Nemění to ale podle něj nic na tom, že na světě bezpochyby existují země, kde míra svobody je malá nebo v poslední době prudce klesla. „To je podle mě to, co ten průzkum odráží. Internet je takový, jaký je svět. A svět se nevyvíjí v tuto chvíli zrovna směrem k růžové zahradě.“
Netflix končí s půjčováním DVD. Internetové prohlížeče obsahují vážnou chybu a Facebook či Instagram mají být i bez reklam. To jsou další témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterými provází David Slížek a Petr Koubský.
Související
-
Koubský: Musíme definovat a odlišit škodlivý obsah od toho, který je pouze nepříjemný
Ministerstvo začalo chystat zákon, který by měl upravit případné blokování webů s dezinformacemi. Celý proces je složitý a ve vymezení zákona panují mezi poslanci neshody.
-
Internet dětem nemá smysl zakazovat. Musíme je naučit se v něm neztratit, radí odbornice
Balancujeme mezi offline a online životem. Stále častěji se v digitálním světě pohybují i malé děti. Jak je chránit před nástrahami internetu, online her a sociálních sítí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.