Svoboda internetu oslabuje, uvádí průzkum. „Internet je takový, jaký je svět,“ komentuje to Koubský

6. říjen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Firmbee.com, Unsplash, Licence Unsplash, ©

Poslechněte si celý pořad Online Plus Davida Slížka v audiozáznamu

Podle čerstvě vydaného průzkumu Freedom on the Net, který vydává americká nezisková organizace Freedom House, svoboda internetu oslabuje. Míru svobody v on-line prostředí sleduje od roku 2009 v celkem 70 zemích světa a od té doby každý rok konstatuje, že je internet o něco méně svobodný než dřív. Letošní zpráva si všímá nárůstu cenzury a omezování přístupu k internetovým službám v zemích, jako je Írán, Čína, Myanmar nebo Filipíny.

V 55 ze 70 sledovaných zemí organizace zaznamenala případy pronásledování lidí za jejich vyjádření on-line. Z evropských států se to týká třeba Běloruska.

Čtěte také

V 41 zemích byli za své názory vyjádřené on-line lidé fyzicky napadeni, či dokonce zabiti. Ve 47 zemích vlády zaměstnaly vlastní trolly, kteří měli manipulovat internetové diskuse, tvrdí zpráva.

Manipulacím také stále častěji pomáhají nástroje založené na tzv. generativní umělé inteligenci, dodává. Role AI posiluje také u cenzurních opatření některých vlád. V 22 zemích platí zákony, které on-line firmám nařizují mazání nepohodlných politických či náboženských prohlášení, říká Freedom House.

Zpráva vzniká dotazníkovým šetřením, neověřuje se tedy přímo v terénu, jestli a jak se vlády k internetovým svobodám chovají.

Růžová zahrada

„Freedom House, nutno připomenout, ale není nezaujatá nebo neutrální organizace. Je to v dobrém i zlém prodloužená ruka americké administrativy, odkud získává financování,“ zdůrazňuje redaktor Deníku N Petr Koubský.

Čtěte také

„A tomu odpovídá její pohled na svět a to, jak posuzuje svobody a přístup různých zemí k jejich vymezování a omezování. Čili možná je potřeba vzít v úvahu, že to může být trochu kulturně nebo politicky závislé na místním uspořádání.“

Nemění to ale podle něj nic na tom, že na světě bezpochyby existují země, kde míra svobody je malá nebo v poslední době prudce klesla. „To je podle mě to, co ten průzkum odráží. Internet je takový, jaký je svět. A svět se nevyvíjí v tuto chvíli zrovna směrem k růžové zahradě.“

Netflix končí s půjčováním DVD. Internetové prohlížeče obsahují vážnou chybu a Facebook či Instagram mají být i bez reklam. To jsou další témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterými provází David Slížek a Petr Koubský.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.