Štěpán Kotrba: Občanská síť jako pátá kolona

18. srpen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Názory a argumenty | Foto: Český rozhlas

Štěpán Kotrba: Občanská síť jako pátá kolona

Existuje šest základních pilířů islámské víry (vyznání - šaháda, motlitba - salát, almužny - zakát, půst - sawm, pouť - hadždž a šíření víry - džihád), jedno společenství (umma), ale dvě různé značky islámské politické identity v Turecku.

Erdogan má tradiční politickou stranu, zatímco Gülen provozuje občanské hnutí. Neexistuje žádný identifikační průkaz, který říká, že jste členem hnutí. Odhady se pohybují od čtvrt milionu do 4 milionů přívrženců nejen v Turecku, ale po celém světě, nejvíce v Německu a Francii.

Hizmet se skládá z dobrovolníků, kteří vychází z přesvědčení, že "služba lidstvu je služba Bohu." Je to prý islámské osvícenectví.

Graham E. Fuller, bývalý operační důstojník v Turecku a Libanonu, zapletený do operace Iran-Contra, rezident CIA v Kábulu, bývalý místopředseda Národní zpravodajské rady a naposledy senior politolog RAND Corporation, konstatoval v roce 2002 pro Foreign Affairs, že "muslimská veřejnost rychle pozná rozdíl, když jí bude nabídnuta možnost volby."

Gülenova síť jako internet

V červenci 2016 pak v Huffington post vášnivě obhajoval Gülenovo nevydání do Turecka a vyznal se z obdivu k jeho hnutí: "Zjistil jsem, že Hizmet je pozoruhodně mírný, tolerantní, nenásilný a otevřený dialogu, je to sociální spíše než politické hnutí a silným zastáncem vzdělávání jako prostředku k posílení postavení muslimů v globalizující se budoucnosti," píše.

Co dnes nabízí Turecko? Silnou, Západem dobře vyzbrojenou a politicky sjednocenou sunnitskou zemi

"Jedná se o zásadní problém: jaký druh pohybu bude představovat budoucí islám? ISIS? Al-Káida? Muslimské bratrstvo? Mezi všemi islámskými hnutími bych řadil Hizmet vysoko na seznamu racionálních, středových, společensky konstruktivních organizací pro muslimy s otevřenou myslí. Není to kult; zapadá přímo do proudu modernizace islámu."

Podle něj má Hizmet schopnost a proniknout do západních diskurzů a rezonovat s otázkami lidských práv a liberální demokracie. Tato skupina má přitom už dvě desítky let autonomní globální síť vzdělávání, obchodu a médií.

Je samofinacující se, nezávislá a Gülen má zájem jen na pomalých a hlubokých společenských změnách. Kvůli jejich trvalosti. Proto Hizmet tvoří samostatné místní komunity expatů - tureckých podnikatelů, učitelů, ředitelů, profesionálů a studentů, diskutující a spolupracující. Financující business, stipendia či budující školy pro chudé. Od Evropy po Afriku.

Gülenova síť je jako internet. Vedení hnutí je decentralizované, řízení zdrojů a rozhodování je rozptýlené. Společenství jsou v pravidelném neformálním kontaktu s ostatními, ale každé je formálně i funkčně nezávislé. Můžete ho zpomalit, ale ne zničit.

autor: šok

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.