Stát dává na sport málo peněz a i to jsou funkcionáři schopní rozkrást, komentuje kauzy novinář Mádl
Tenisový boss Ivo Kaderka je ve vazbě, starostka Sokola Hana Moučková rezignovala kvůli finančnímu skandálu ve své organizaci, obvinění v úplatkářské kauze obdržel šéf svazu lyžařů David Trávníček. „Teď to vypadá, že v českém sportu vypuklo peklo, ale já se domnívám, že tam to peklo bylo dlouhá léta. Spíš bych ocenil, že se to konečně provalilo a nezůstalo to dalších 20 let pod krustou,“ říká sportovní novinář Luděk Mádl.
„Základní problém je v tom, že sportovní organizace fungují na bázi spolků a neexistuje kapacita na to, aby někdo šéfy s dlouhými prsty kontroloval,“ podotýká s tím, že například ve Fotbalové asociaci mimo zaměstnance drtivá většina činovníků práci vykonává zdarma ve volném čase a přestávají fungovat kontrolní mechanismy.
Čtěte také
Ilustruje to na případu z doby kolem roku 2016, kdy se na Českém volejbalovém svazu v podstatě náhodou přišlo na to, že v pokladně chybí 20 milionů korun: „Několik měsíců nikomu nechyběly. Pak se přišlo na to, že jeden z těch, co tam měli ekonomiku na starosti, byl gambler a hrál automaty. Ztratí se třetina rozpočtu a nikdo si toho nevšimne.“
Dlouholetý prezident Českého tenisového svazu Kaderka podle Mádla patří k funkcionářům, kteří opanovali své organizace, obklopili se loajálními lidmi a umlčovali opozici. O nekalé činnosti přitom muselo vědět více lidí, ti ale často nechtějí celý systém rozkrýt.
„Když vám někdo něco ukradne z vašeho osobního majetku, tak se ozvete. Ale když kradou z nějakého spolku, tak si nebudete pálit prsty, když se to může otočit proti vám a nemáte jasné důkazy,“ dodává. Vyloučeno není ani to, že někteří funkcionáři nechtějí o nekalostech mluvit i proto, aby před veřejností chránili pověst své organizace.
Všehoschopní funkcionáři
Řadoví sportovci si prý mnohdy vůbec neuvědomují, že oni sami či jejich klub jsou součástí nějaké regionální struktury, která se podílí na volbě vedení. Kaderka navíc v minulosti proti jakémukoli náznaku kritiky argumentoval úspěchy českého tenisu, byť ty jsou podle Mádla z větší části zásluhou rodičů, kteří platí velké peníze za turnaje a trenéry.
Čtěte také
„Pro fanoušky i tenisty je důležitější, když se vyhraje Wimbledon, než jestli pan Kaderka někam posílal peníze. Tím by se měli zabývat spíš ti činovníci,“ upozorňuje.
Šéf českého tenisu měl vytvořit mocenský systém, ve kterém peníze rozděloval podle svého uvážení a většinu klubů nechával živořit. Proč ale i jejich funkcionáři mlčeli?
„Měli pocit, že když něco řeknou, tak si nepomůžou. Museli by ho svrhnout, ale cítili, že to nelze. Tak si vyhodnotili, že je lepší být zticha,“ míní novinář.
Dále uvádí, že má k dispozici indicie, že policii na tenisovou kauzu upozornila Národní sportovní agentura. Ta vznikla s cílem zpřehlednit financování sportu zpřehlednit a situace se podle Mádla zlepšuje, k ideálu má ale stále daleko.
„Největší problém je její malý rozpočet. Stát dává do sportu strašně málo peněz, jsme na chvostu zemí Evropské unie. Ale pozoruhodné je, že i to málo jsou funkcionáři schopni z velké části rozkrást nebo ztratit,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Sportovní publicista: Až zákaz zdvojování funkcí by dokázal plně očistit české fotbalové prostředí
V pondělí začíná další pokračování korupčního procesu v českém fotbale. Před plzeňským soudem stojí bývalý místopředseda Fotbalové asociace Roman Berbr.
-
Richelieu českého fotbalu Berbr vytvořil monstrum, tvrdí...
Dosavadní vládce české kopané předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta v čele fotbalu patrně končí. Je ve vazbě, protože se policisté domnívají, ž...
-
Petr Holub: Agentura pro sport, nebo sportovní funkcionáře?
Jen díky hlasům dvou nezávislých poslanců, bývalých členů klubu Okamurovců, byl schválen zákon, podle kterého vznikne Národní sportovní agentura.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.