Spravedlivý obchod na Madagaskaru

5. květen 2012
Sedmý světadíl

S pojmem fairtrade si spojujeme zejména potraviny, pod touto značkou ale mohou vznikat nejrůznější výrobky. Na Madagaskaru vyrábějí například fairtradové šperky.

Na Madagaskaru najdeme stovky druhů rostlin a živočichů, které se nevyskytují nikde jinde na světě.

Bohatá příroda, chudá populace

Příroda bývalé francouzské kolonie je bezesporu velmi bohatá, to samé se však nedá říci o jejích obyvatelích. Světová banka odhaduje, že až 70% Malgašů musí vystačit s méně než jedním dolarem na den. I proto se mnoho organizací snaží na Madagaskaru pěstovat spravedlivý obchod neboli fairtrade.

Jednou z nich je i francouzský šperkařský projekt Hazomanga, v jehož rámci obyvatelé Madagaskaru vyrábějí různé korále a náhrdelníky. Hazomanga má pod sebou navíc hned několik podprojektů a na dvou z nich – na projektech Zrna a Sláma - se podílela i Jana Škubalová. O tom co, proč a jak Hazomanga na Madagaskaru dělá, s ní mluvila redaktorka Tereza Sadílková. Jejich rozhovor si můžete poslechnout zde:

autor: Tereza Sadílková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.