Software pro šetrná letadla
V britské Manor House Research vzniká software, který letadlům umožní využívat termické vzdušné proudy.
Piloti kluzáků využívají termické vzdušné proudy k tomu, aby svůj stroj udrželi ve vzduchu co nejdéle. Vznášejí se v nich i ptáci, kteří tak šetří energii potřebnou k letu. Podle britských inženýrů by motorová letadla mohla dělat to samé a výrazně si tím snížit spotřebu paliva a prodloužit dolet. S vyhledáváním termických proudů a plánováním optimálním trasy jim má pomoci nový software.
Aby software dokázal vyhledat termické proudy, inženýři jej nejprve nechali analyzovat videa pořízená palubními kamerami. V nich software vyhledává šedé mraky ve tvaru kopule, které jsou známkou rychle stoupajícího horkého vzduchu. Data pak kombinuje s aktuální předpovědí počasí a počítačovou simulací lokálního pohybu vzdušných proudů.
Veškerá data spolu s GPS koordinátami software použije k naplánování trasy, ve které se letadlo setká s co nejvyšším počtem termických vzdušných proudů. Zatím software pouze navrhoval kurz pilotovi, ale jeho tvůrci předpokládají, že by se mohl stát i součástí navigace bezpilotních letounů.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.