Sociolog Buchtík: Střední třída může subjektivně cítit, že chudne. Ubydou jí peníze, s nimiž může volně nakládat
Rozsah ekonomických dopadů ruské invaze na Ukrajinu ještě není známý, ale očekává se toho dost. V Česku zdraží plyn, elektřina, pohonné hmoty, doprava a před Velikonocemi prý i mouka do svátečního pečiva. Vláda ale jen málo uklidňuje veřejnost a o problémech informuje se zpožděním, vadí ekonomické novinářce Tereze Zavadilové: „Obávám se, že se opakuje pandemický scénář, kdy vláda říkala věci až na poslední chvíli, jako by pod tlakem. Lidé už často cítí, že jsou v nejistotě.“
„Třeba když byli lidé nervózní z toho, jestli sem nepřestane plynout ruský plyn a ropa, tak jsme se dozvěděli až teď v neděli v televizní debatě od ministra průmyslu, že Česko má zásoby ropy na třicet dní. To jsem předtím ani jednou neslyšela. Hodně lidí je v nejistotě z cen, jestli si vůbec zatopí, za jaké peníze,“ upozorňuje Zavadilová, šéfka serveru Newstream.cz, a doporučuje:
„Role vlády přitom je ujistit občany, že je o ně trošičku postaráno, že vláda ví, co dělá. A když tohle nedělá, tak si sama škodí, protože ji pak občané nevnímají jako dostatečně silnou nebo rozhodnou.“
Čtěte také
Zavadilová připomíná, že v době inflace nezdražují jen potraviny, ale také úroky, hypotéky a úvěry. Takové zdražení peněz ponese každá společenská skupina jinak, přibližuje sociolog a šéf společnosti STEM Martin Buchtík:
„Prohloubí se problémy pětiny domácností s nejnižším příjmem. Přitom už půlka z těch nejchudších domácností měla vážné ekonomické problémy dlouhodobě. U střední třídy se tohle projeví tím, že bude muset omezit dovolenou, ubydou jí peníze, se kterými může volně nakládat. Subjektivně to pro ni bude velký skok, byť v celkovém objemu financí to pro tu domácnost nemusí znamenat velký výkyv.“
Je potřeba připomínat analytikům, kteří typicky patří do nejvyšší příjmové skupiny, že sociální problémy nejsou vymyšlené.
Martin Buchtík
Ze střední třídy budou nejvíce zasaženy vícečetné domácnosti a senioři, říká sociolog: „Celkově může střední třída subjektivně vnímat, že chudne.“
Třicet procent domácností, které jsou nejbohatší, ovšem toto zdražování prakticky nezasáhne, pokračuje Buchtík: „Zasáhne je to třeba ve stavebnictví, pokud se chystají na rekonstrukci, na hypotéku.“
Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka, šéfredaktorka Newstream.cz
Julie Hrstková, komentátora Hospodářských novin
Martin Buchtík, sociolog, ředitel společnosti STEM
Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance
Sociolog zdůrazňuje, že dobře placení experti si nemusí problémů střední třídy všimnout:
„Je potřeba připomínat všem analytikům, což jsou lidé, kteří typicky patří do nejvyšší příjmové skupiny, že sociální problémy, které tady v Česku jsou, nejsou vymyšlené. Nejsou to lidé na papíře, které je třeba imaginárně politovat. Ale jsou to skuteční lidé. A z druhé strany je důležité nepřisuzovat problémům, které tady jsou, falešné příčiny. Ta příčina z 90 procent nebudou lidé, kteří sem přicházejí z Ukrajiny.“
Vymění Česko ruské suroviny za uhlí, nebo za obnovitelné zdroje? Jak se naše ekonomika vyrovná se stagflací? Pomáhá stát stejně kvalitně „našim lidem“ i lidem, kteří do Česka utekli před válkou? Jak se s příchodem Ukrajinců změní český pracovní trh?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.