Snažíme se nesoudit, to necháváme na divákovi, říká o hře z Formanova života herec Adamczyk

7. červen 2024

Letní scéna Muzea Kampa chystá inscenaci o životě režiséra Miloše Formana. Na co se mohou diváci těšit a co se dověděl o světoznámém českém umělci, popisuje představitel hlavní postavy herec Marek Adamczyk. „Inscenace je poměrně rozmáchlá. Popisujeme dlouhé období Formanova života. Jsou to střídající se obrazy profesních úspěchů i toho, jak se vyrovnával s rodinnými a životními peripetiemi a tragédiemi. Snažíme se nesoudit, spíš to necháváme na divákovi,“ přibližuje.

Režisérka představení Adéla Laštovková Stodolová ke všem svým inscenacím přistupuje specifickým způsobem, pokračuje Adamczyk. „Není to klasická činohra, je to pestrý přístup s výraznými pohybovými stylizacemi a hudbou. Po dlouhé době si tak můžu užít trochu experimentování.“

Čtěte také

Forman byl člověk, který šel cílevědomě za svými sny, soudí představitel titulní role. „Mnohem víc známe jeho uměleckou stránku a hlavně o něm víme jen to, co chtěl, abychom o něm věděli. Byl velký vypravěč a i svůj život vyprávěl způsobem, který mu konvenoval,“ nastiňuje.

„Známe jeho snahu nedělat kompromisy a nezaprodat se, ale příliš neznáme to, kolik musel obětovat ze svého osobního a rodinného života.“

Formanovy skryté komůrky

Když se herec zabývá osobností Miloše Formana, objevuje stále víc skrytých komůrek jeho života.

„V tomhle je to velmi dobrodružná práce. Takové osobnosti není těžké hrát, mnohem těžší je pak konfrontace s diváky, kteří mají třeba vlastní představu, Formana osobně znali a podobně,“ dodává Adamczyk.

Čtěte také

„A když tvořím takovou postavu, tak je lepší na to nemyslet. Protože lidí, názorů a pohledů je tolik, že kdyby se herec snažil všem vyhovět, nevznikne nic. Proto si musím vytvořit vlastní názor a ten odprezentovat, a to i za cenu, že s ním někdo nesouzní.“

U Formana herec například rozpoznává rys, který si nazval latentní lenost. „Je to vlastnost, která není vnímána úplně pozitivně, protože kdyby to tak neměl, mohl filmů natočit víc,“ zamýšlí se.

„Ale zase tato vlastnost pomáhá člověku k tomu, aby se úplně neztratil ve své profesi, ve své ambici a měl čas normálně prožívat svůj život, který není nijak přesně zacílen, ale prostě si jen užívat to, že je na světě. A to v sobě Forman měl,“ shrnuje své dojmy z hereckého setkání s osobností velkého režiséra Marek Adamczyk.

Celou Osobnost Plus Michaela Rozsypala najdete v audiozáznamu.

autoři: Michael Rozsypal , oci
Spustit audio

Související