Sluneční články v displejích mobilů
Britští výzkumníci zakomponovali do displeje chytrého telefonu vrstvu slunečních článků. Světlo, které displejem prochází, tak proměnili zpět v elektrickou energii .
Tým odborníků z Cambridgské univerzity se v oblasti chytrých telefonů vydal cestou, kterou dobře znají uživatelé kapesních kalkulaček už od 70. let. Telefon totiž vybavili slunečními články a tuto vrstvu se jim podařilo zakomponovat přímo do průhledného displeje. Ten byl vytvořen na bázi organických elektroluminiscenčních diod, tedy takzvaný OLED displej. Tyto články tvoří jednu velmi tenkopu vrstvu a odborníci je vyrobili z vodíkem obohaceného amorfního křemíku.
Světlo z displeje i z okolí
Pouze asi jedna třetina světla, kterou podobné displeje vydávají, směřuje nahoru nad displej a slouží k vlastnímu zobrazování. Zbytek světla míří do stran nebo dokonce dolů do nitra přístroje. Inženýry napadlo, že nevyužité světlo by mohli zachytit pomocí slunečních článků a převést ho zpět na elektrickou energii. Jak známo, té u přenosných přístrojů není nikdy dost. Tímto způsobem by zároveň zachytili i jistou část světla, které na telefon dopadá z okolního prostředí. V konečném výsledku to sice uživatele nezbaví dobíjení telefonu, jak se to daří u energeticky méně náročných kalkulaček, ale mohlo by to alespoň pomoct podstatnému prodloužení intervalů mezi dobíjením.
Jak to funguje?
Tyto články sice zatím mají účinnost jen maximálně 18 %, ale přesto je to výrazný počin. Zvláštním problémem jsou zde však poměrně velké výkyvy v intenzitě světla, a tudíž i ve velikosti energetického příkonu. Proto odborníci museli zařadit do jemného obvodu superkondenzátor, který výkyvy fotovoltaického napětí vyrovnává, takže nedojde k přetěžování nebo poškození hlavní baterie mobilního telefonu.
Při hledání další energetických rezerv se odborníci také chtějí vydat cetou zachycování a akumulace drobné vibrační kinetické energie. Ta vzniká při nepravidelných pohybech při používání telefonu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.