Šesté výročí
New York si pošesté připomíná teroristický útok, který změnil Ameriku a svět. Jenomže: jak jde čas, proměňuje se i samotná vzpomínka. Televize poprvé nechce odvysílat celý obřad, čtení jmen všech obětí už zřejmě nepřipadá produkci dostatečně akční. A pozůstalým, kteří jsou přesvědčeni, že právě to čtení jmen je důležité, se pro změnu nezamlouvá, že tradičně promluví bývalý starosta Giuliani.
Zatímco v minulosti byl mezi troskami politickou hvězdou, nyní je prezidentským kandidátem republikánů, a tím pádem je podezřelý, že si z piety udělá kampaň. Přání, aby se do připomínky nezatahovala politika, je ale těžko splnitelné. 11. září je politickou událostí, protože došlo k politicky motivované masové vraždě, která měla a dodnes má dalekosáhlé politické důsledky. 11. září se stalo vzorem pro teroristy i důvodem pro boj s terorismem. Šest let se viditelně i neviditelně válčí. Svět se učí odhalovat chystané atentáty, zatímco atentátníci se zdokonalují v konspiraci. Přibývá mrtvých a mír je v nedohlednu, protože s fanatiky není možná diskuse a stejně tak je nelze preventivně vyhubit. Navíc je v případě boje s terorismem potíž v tom, že pro někoho je to výtečný byznys.
Jak jde čas, míchají se do skutečných událostí mýty a různé spiklenecké teorie. Vždycky je to tak, že kdo z podobné události profituje, bývá podezírán a obviňován, že ji vymyslel či způsobil. S tím se nedá mnoho udělat. Zvláštní a smutné je ovšem to, že se mezi zbrojaři či naftaři, kteří vydělali na boji s terorismem, nenajde nikdo, kdo by sponzoroval televizní čas, potřebný k přečtení 2749 jmen obětí. Když už ne z piety, tak z vděčnosti.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.