Sekáči jsou kusem prehistorie
Sekáči, kteří se brouzdali karbonskými pralesy, se od těch dnešních nijak zvlášť nelišili. Dokazují to 3D modely pravěkých pavoukovců.
Sekáči jsou řádem pavoukovců, který se vyznačuje nápadně dlouhýma tenkýma nohama. Zoologové se domnívají, že právě sekáči byli mezi prvními suchozemskými živočichy s moderní anatomií. V době před 300 miliony lety, kdy pavouci a štíři byli teprve na počátku svého vývoje, dosáhli sekáči víceméně finální podoby, kterou si udržují dodnes. Nově to dokazují trojrozměrné modely vytvořené počítačovou tomografií fosilií sekáčů z podřádů Dyspnoi a Eupnoi.
Oba typy vyhlížejí zcela moderně. „Pokud byste si vyšli na zahrádku a ulovili tam nějakého sekáče, budete ve svých rukou držet kus prehistorie,” říká doktor Russell Garwood z Imperial College London. Nové 3D modely také poskytly vodítko k životnímu stylu karbonských pavoukovců. Sekáč z podřádu Eupnoi měl dlouhé nohy zakřivené na konci. Podobné dnes mají sekáči, kteří žijí na rostlinách a přelézají z listu na list. Druhý sekáč z podřádu Dyspnoi měl zase na zádech trny, které ho chránily před útokem shora. Vědci se domnívají, že žil ve vlhké lesní půdě.
Zdroj: Imperial College London
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.