Sarkastický software
Může se jemnému umění sarkasmu naučit i počítač? Podle práce izraelských vědců se zdá, že to rozhodně není vyloučené.
Počítačové programy lidskému jazyku rozumějí čím dál lépe a ve větách dokážou odhalit pozitivní či negativní stanovisko. Co jim ale stále dělá problém, je sarkasmus, který mnohdy nedokážou rozklíčovat ani lidé. Výzkumníci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě se ale ve svém úsilí získat sarkastické počítače nevzdávají. Napsali analyzující software a trénovali jej v rozpoznávání sarkasmu tím, že mu dodávali věty, u kterých lidé odhalili sarkastický význam.
Svůj „sarkastický software“ pak vědci otestovali na spotřebitelském hodnocení produktů nabízených v internetovém obchodě Amazon a na příspěvcích ze sociální sítě a mikroblogu Twitter. Stejné texty nechali přečíst také třem lidským dobrovolníkům, kteří měli za úkol hledat sarkastický obsah. Výsledky vůbec nebyly špatné: u hodnocení z Amazonu se software a lidé shodli ze 77 procent. U „tweetů“ z mikroblogu jejich shoda dosáhla dokonce 83 %. Odborníci na počítačové zpracování jazyků to považují za velký pokrok.
Výsledky studie byly tento týden prezentovány na konferenci International AAAI Conference on Weblogs and Social Media ve Washingtonu.
Zdroj: NewScientist
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.