S egyptologem Miroslavem Bártou o příčinách kolapsu tisíciletých civilizací

13. listopad 2015

Některé civilizace trvaly tisíce let a po tu dobu se dokázaly vyrovnat se všemi nepříznivými vlivy. Ale pak se stalo něco, čemu se už nepřizpůsobily a podlehly. Co to něco bylo?

„Kolaps obvykle znamená jen zásadní transformaci systému, velkou ztrátu jeho složitosti a šanci na nový vzestup. Kolaps neboli transformace je nedílnou součástí všech systémů v přírodě i společnostech," říká náš přední egyptolog a archeolog profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který byl hostem Studia Leonardo 13. listopadu 2015.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.