Rybí ochranka korálů

13. listopad 2012
Monitor

Korály, které cítí ohrožení ze strany jedovatých řas, si mohou zavolat ochránce – drobné ryby, které žijí mezi větvemi korálů.

Větevníky (Acropora) jsou jedny z hlavních korálů, které vytvářejí mohutné korálové útesy. Jejich existenci ohrožuje nejen oteplování vody a její vzrůstající kyselost – větevníky jsou také citlivé vůči toxinům, které produkují některé druhy mořských řas. Na rozdíl od následků globálních změn klimatu si větevníky v tomto případě umí pomoci tím, že přivolají ochranku. Tu představují drobné ryby hlaváči, které se řasami živí.

Biologové z Georgijského technologického institutu studovali vztahy mezi pacifickými větevníky nosatými (Acropora nasuta), toxickými řasami Chlorodesmis fastigiata a dvěma druhy ryb hlaváčů: hlaváči širokopruhými (Gobiodon histrio) a hlaváči červenohlavými (Paragobiodon echinocephalus). Během několika minut poté, co korály přišly do styku s toxinem řas, začaly volat o pomoc. Do vody vypouštěly chemickou látku, která přilákala okolní hlaváče.

Ryby se rychle pustily do práce a zabránily poškození korálů. Za odměnu tak přitom nedostaly jen jídlo: hlen na jejich kůži se po konzumaci řas stal toxickým a odpuzoval predátory. Vztahy korálů a hlaváčů tak připomínají suchozemské myrmekofytní rostliny, které nabízejí přístřeší a potravu mravencům výměnou za ochranu před přirozenými nepřáteli.

Zdroj: Science

autor: redakce ČRo Leonardo