Ryba s rozdělenýma očima
Vědci vyřešili záhadu čtyřoké ryby. Dramatické rozdělení sítnice jí umožňuje vidět současně nad hladinu i pod vodu.
Ryba hladinovka čtyřoká (Anableps anableps) tráví většinu života na hladině vody v mangrovových porostech Střední Ameriky. Živí se jak hmyzem, který poletuje nad hladinou, tak vodními řasami pod ní. Horní polovina jejích očí vyčnívá nad vodu a sleduje vzduch, zatímco druhá polovina je ponořena a propátrává prostředí pod vodou. Geny pro opsin, které kódují vznik světločivných receptorů v očích, se však u hladinovky neliší od jiných druhů ryb. Dlouho proto nebylo jasné, proč ryba současně vidí ve vzduchu i ve vodě.
Záhadu nyní vyřešili kanadští vědci, kteří v očích hladinovky sledovali expresi genů pro opsin. Zjistili, že oko je jasně rozděleno na dvě funkční části. Ta část sítnice, která sleduje prostor nad vodou, má čípky citlivé na vlnové délky zeleného světla, které převládá ve vzduchu. V části sítnice, kterou se ryba dívá pod hladinu, jsou čípky „vyladěné“ na vlnové délky žlutého světla v kalné vodě. Celé oko pak vnímá další vlnové délky od ultrafialového po modré světlo. Rozdíly v obou polovinách očí hladinovky jsou podle vědců skutečně dramatické. Zároveň dobře ukazují, jak genová exprese živočichům umožňuje přizpůsobit se nárokům prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.