Ruská církev mobilizuje. Patriarcha Kirill shání 250 knězů na frontu, nabízet budou „urychlené křty“
Biskupové Ruské pravoslavné církve rozeslali v polovině srpna představeným chrámů a klášterním opatům nařízení, v němž povolávají do války s Ukrajinou kněze. Nejde zatím o masový ani nucený odvod, ale diecéze mají povinnost v co nejkratším termínu dodat celkem 250 dobrovolníků, píše na stránkách nezávislého ruského vydání Novaja gazeta komentátor církevního života Alexandr Soldatov.
Screenshot jednoho takového nařízení odeslaného novorossijskou diecézí zveřejnil jako první Andrej Kurajev – diákon, který byl za své protiválečné postoje moskevským patriarchátem zbaven kněžství, emigroval do Prahy a přešel pod jurisdikci Konstantinopolského patriarchátu.
Čtěte také
„Do zóny ‚speciální vojenské operace‘ by měli být logicky za odměnu posíláni knězi, kteří se nejvíce vyznamenali svými válečnickými kázáními a kteří udávají své kolegy za to, že během bohoslužby neodříkávají ‚modlitbu za vítězství‘,“ ironizuje církevní nařízení otec Kurajev.
Z dokumentu vyplývá, že svou soukromou „církevní mobilizaci“ vyhlásil moskevský patriarchát 6. srpna, tedy přesně v den, kdy ukrajinská armáda zahájila operaci v Kurské oblasti. Jednotka dobrovolných knězů musí být zformována do 20. září.
V nařízení vydaném patriarchátem se uvádí, že budoucí „vojáci v sutaně“ projdou vojenským výcvikem ve zvláštním školícím centru, které spadá pod synodální Odbor pro spolupráci s ozbrojenými silami. Poté budou vycvičení knězi posíláni na frontu na dvouměsíční služební cesty.
Soldatov upřesňuje, že na frontě za poslední tři roky pobývalo více než tisíc knězů Ruské pravoslavné církve, z nichž šest přišlo o život.
Čtěte také
Na frontu však doposud odjížděli knězi-dobrovolníci nebo představitelé zmíněného „vojenského odboru“. Zdá se ale, že tyto zásoby lidských zdrojů Ruské pravoslavné církve už jsou vyčerpané.
Soldatov si všímá, že podle zveřejněného církevního nařízení budou knězi na frontu posíláni „v rámci rotace“. Odvozuje z toho, že odvody se zdaleka neomezí na požadovaných 250 duchovních.
Ruským ozbrojeným silám se podle něj nedostává vojenských kaplanů především proto, že spolupráce mezi ruskou církví a armádou se v klidných dobách soustředila především na machinace s financemi a rozkrádání rozpočtů.
Proto se nyní objevil příkaz s jasným podtextem: arcibiskupové, kteří na frontu včas nedodají kněze, se mohou dostat do nemilosti patriarchy Kirilla. Budou muset počítat se všemi administrativními a kanonickými důsledky, které z toho vyplynou.
Vojáci v sutaně
Úkoly stojící před „vojáky v sutaně“ ilustruje instruktážní video, na kterém je zachycený kněz Vasilij Agejev. Ten dobrovolně přijel do Kurské oblasti ze své vzdálené farnosti a podařilo se mu proniknout do zóny bojů.
Nahrávka má podle Soldatova názorně ukázat, co může pravoslavná církev vojákům ve válečné zóně poskytnout. Těm, kdo se dříve nezajímali o křesťanskou víru, ale nyní pochopili, že mohou brzy zemřít, vojenští kaplani nabízejí „urychlený křest“ – bez jakékoliv přípravy, katecheze a zkušební lhůty.
Čtěte také
Na podzim roku 2022 se ještě patriarcha Kirill snažit uchránit před mobilizací nejen kněze a mnichy, ale i seminaristy a řadové zaměstnance církve. Zatímco ruské obyvatelstvo přesvědčoval, že „kdo padne, půjde rovnou do ráje“, tisíce svých duchovních chtěl ušetřit, aby mohli tuto zvěst hlásat lidu.
Ale po dvou a půl letech války se jeho pozice změnila. Letos na jaře byl z jeho popudu do osnov duchovních škol zařazen předmět „Základy přípravy duchovních pro službu v oblasti bojů“.
Samotný název předmětu ukazuje na to, že duchovní napříště nemohou počítat s žádnými úlevami a odklady. Zdá se, že se stanou oddílem zabezpečujícím ideologickou průpravu vojáků – čímsi na způsob politruků.
V souvislosti s inciativou pravoslavné církve v Kurské oblasti se záměry církevního vedení daly do pohybu i na úrovni legislativy. Dumou dlouho odsouvaný zákon, který má duchovním zajistit žold, kompenzace za zranění a odškodnění příbuzným v případě jejich smrti, bude v nejbližší době přijat ministerským dekretem, uzavírá komentář na stránkách nezávislého ruského vydání Novaja Gazeta Alexandr Soldatov.
Poslechněte si i další témata. Aféra kolem aplikace Telegram je zkouškou pro Evropskou unii. Stává se Rusko stranou konfliktu na Blízkém východě? Proč má polská vláda Donalda Tuska potíže s obnovou právního státu? Lotyšsko se zbavuje Rusů, kteří nesložili jazykovou zkoušku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.