Ruská armáda zatím nepoužila ty nejničivější konvenční zbraně, varuje Petr Pavel. Dobytí Charkova a Kyjeva je hlavní cíl

Ani po pěti dnech války na Ukrajině ruská vojska neohlásila dobytí žádného velkého ukrajinského města, a to ani přes mohutné útoky na Charkov, Cherson a Mariupol. Podle ukrajinské samosprávy je centrum Charkova ostřelováno ruskými raketomety, je částečně bez dodávek elektřiny a vody. I Mariupol je stále ostřelován, nepřátelská palba zabíjí civilisty a ničí školy a domy, uvedl starosta obklíčeného města. U Kyjeva se Rusové nadále pokouší obnovit ofenzívu směrem k metropoli.

„Kyjev a Charkov jsou dva základní pilíře ukrajinské obrany. Pokud by tato dvě města padla, Rusové věří, že zbytek ukrajinské obrany se začne postupně drolit. Je pochopitelné, že směřují hlavní úsilí proti těmto velkým městům,“ vysvětluje ruskou taktiku armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.

Zásadní hrozba

Ačkoli zatím ruská armáda žádné z velkých měst nedobyla, není rozhodně u konce svých sil ani prostředků, které může použít. „Ruská armáda má bohužel pro Ukrajinu – ale i pro nás – mnoho různých zdrojů, nejen těch, které udržují tu velkou vojenskou mašinerii v chodu, ale také zbraní,“ konstatuje generál Pavel.

A zatímco v případě jaderných zbraní bude určitě prezident Putin velice zvažovat, jestli je použít a do jaké míry hrozit jejich použitím, tak u těch konvenčních může použít téměř cokoli. Zatím ruská armáda na Ukrajině zdaleka nepoužila ty nejničivější zbraně konvenční, které má k dispozici.“

Čtěte také

Jak Petr Pavel vnímá Putinovo tvrzení, že uvedl do bojové pohotovosti jaderný arzenál?

„Je to samozřejmě naprosto zásadní hrozba, která budí velké obavy na všech stranách. Jejím cílem je nejenom vystrašit ukrajinské obyvatelstvo, ale vystrašit veškeré země Západu, které Ukrajinu podporují. Z tohoto důvodu je jasné, že prezident Putin používá hrozbu použití jaderných zbraní jako velký nátlak na změnu pozice Západu i Ukrajiny.“ 

Byla Severoatlantická aliance připravená na novou ruskou agresi? Proč Spojené státy odmítají vyhlásit nad Ukrajinou bezletovou zónu? Je Čína ruským spojencem? Vyrovnají se české firmy s výpadky v dodávkách materiálu a součástek způsobených válkou? Jaký smysl má bojkot ruských interpretů klasické hudby? Poslechněte si celou polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Hosty polední publicistiky byli:

  • Petr Pavel, armádní generál ve výslužbě, bývalý náčelník gen. štábu, v letech 2015–2018 předseda vojenského výboru NATO;
  • Milan Slezák, zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu;
  • Martin Hála, sinolog a ředitel projektu Sinopsis.cz;
  • Lenka Víchová, ukrajinistka, redaktorka Ukrajinského žurnálu;
  • Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR;
  • Pavol Lupták, etický hacker, IT specialista;
  • Petr Fischer, komentátor týdeníku Euro.
autoři: Věra Štechrová , vma
Spustit audio

Související