Romantický terorista? Stěpan Bandera!

15. červen 2014
Za hranou
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stepan Bandera s rodinou v lese

Moderní ukrajinští historikové ho označují jako „romantického teroristu“, ruská média používají jeho jméno jako synonymum pro banditu. Stěpan Bandera zůstává velmi rozporuplnou postavou novodobých ukrajinských dějin.

Historické popisy a interpretace ukrajinského boje o nezávislost dodnes budí velké emoce. „Musíme si uvědomit, že na Ukrajině i v Rusku je dodnes živé téma druhá světová válka. Je to způsobené strašlivým utrpením, kterým národy jak na Ukrajině, tak v Rusku prošly,“ vysvětluje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Ondřej Bouda.

A nejde jen o utrpení ve 40. letech 20. století. Připomeňme si, co jim předcházelo: po první světové válce si ukrajinské území rozdělily Československo, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz, kterému připadla největší část dnešní Ukrajiny. Následovaly represe, ve třicátých letech potom řízené hladomory. A v tomto kontextu začal boj o nezávislou Ukrajinu.

„Ukrajinu Ukrajincům!“

„Stěpan Bandera byl jedním ze symbolů Ukrajinců, kteří demonstrovali na Majdanu,“ připomíná Ondřej Bouda a jedním dechem doplňuje, že v západní části Ukrajiny není vnímán jednotně. Mnozí Ukrajinci mu nemohou zapomenout zločiny, na kterých se podílel, nebo které byly inspirovány jeho názory.

Za druhé světové války bojoval proti sovětským jednotkám i po boku nacistických vojáků. Jeho vojáci se podíleli na etnických čistkách i cíleném vyvražďování Židů. „Bojoval proti komukoliv, kdo mu zrovna stál v cestě. Trest smrti si vysloužil od Poláků, Němců a nakonec ho v západním Berlíně v roce 1959 zavraždila KGB,“ doplňuje Ondřej Bouda.

Historik a ukrajinista David Svoboda uvádí, že o rozporuplném vnímání Bandery na Ukrajině svědčí mimo jiné to, že se tamní historici dodnes neshodnou ani na základních faktech, jako je např. počet obětí bojovníků za ukrajinskou nezávislost: „Když vezmeme počty Poláků povražděných na Volyni, nebo Ukrajince, kteří přišli o život při odvetných útocích polskou rukou, k nezpochybnitelným údajům se nikdy nedostaneme. Stejně tak nikdy nebudeme přesně vědět, kolik lidí v řadách Ukrajinské povstalecké armády bojovalo.“

„Názory na pozadí jednotlivých událostí a tragédií z tohoto období se natolik různí a liší, až to vyvolává pocit, že existuje několik paralelních dějin této oblasti a tohoto národa,“ uvádí David Svoboda.

„Banderovci“ existují pouze v Česku

Mimochodem, termín „banderovci“, který se v tuzemsku používá pro označení radikálních ukrajinských bojovníků za nezávislost, je specificky český. Je problematický v tom, že zakrývá různorodost ukrajinských bojovníků za nezávislost země. Zdaleka ne všichni z nich se považovali za následovníky Stěpana Bandery. Nakolik byli tito bojovníci hrdiny v boji na (minimálně) dvou frontách, proti nacismu a bolševismu, a nakolik šlo o kruté, krvelačné vrahy, nelze ani dnes s jistotou určit.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio