Robotický exoskelet pomáhá svalům

23. září 2010

Časopis Journal of Biomechanics přináší zprávu o robotické opoře kotníku, která je kontrolovaná nervovým systémem nositele. Tato opora neboli exoskelet by mohla pomoci pacientům s neurologicky podmíněnými poruchami pohybu.

Mozek ovládá svaly prostřednictvím elektrických signálů. U lidí s částečným poškozením míchy nebo s neurologickou poruchou tyto signály nejsou plnohodnotné. Navíc jsou nekoordinované a časem se ztrácí pohybová paměť. Kotníkový exoskelet si zatím vyzkoušely zdravé osoby. Vědci k jejich končetinám připevnili elektrody, které přijímají elektrické signály z mozku a převádějí je na pohyby exoskeletu. Ten umožňují umělé svaly exoskeletu, které jsou pneumatické. Když počítač obdrží signál z mozku, tlak v umělém svalu vzroste. Sval se pak kontrahuje podobně jako skutečný sval a pomáhá pohybu končetiny. Ovládat exoskelet za chůze se podle vývojářů zařízení dá naučit během půl hodiny. Nervový systém si plnou schopnost jeho kontroly osvojí po třech dnech.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.