Robot s potkaním mozkem

19. srpen 2008

Vypadá amatérsky, ale v oblasti robotiky je to naprostá novinky - jde o prvního robota, kterého řídí biologický mozek vytvořený z neuronů laboratorního potkana.

Robot se dvěma kolečky, který vznikl na britské Reading University, svým designem na první pohled připomíná spíš amatérský výtvor. Přesto je v robotice naprostou novinkou - jde o prvního robota, kterého řídí biologický mozek vytvořený z neuronů laboratorního potkana. Podívejte se na video, které zachycuje pohyb robota i biologický "procesor", který ho řídí.

Biologický mozek samozřejmě má své zvláštní nároky - jde o živou tkáň, takže musí být uchováván v teplotě odpovídající teplotě savčího těla a ve sterilním prostředí. V laboratoři je proto umístěn ve zvláštním boxu o velikosti mikrovlnky a robota ovládá na dálku - pomocí bezdrátové technologie Bluetooth.

Neurony potřebné k vytvoření mozku robota vědci odebrali z mozku nenarozeného potkaního mláděte. Neurony umístili na pole přibližně 60 elektrod (multi electrode array, MEA) a ve výživném médie je zde nechali namnožit a vzájemně se propojit. Elektrody zaznamenávají elektrické signály, které neurony vytvářejí. Zároveň přijímají informace z robotových senzorů a předávají je neuronům. Robot tudíž nepotřebuje žádné pokyny od člověka nebo počítače - k pohybu ve vymezeném prostoru a vyhýbání se překážkám mu stačí přenos signálů mezi senzory a neurony.

Neurony umístěné na plošku s elektrodami mezi sebou vytvoří spojení. Elektrody pak zaznamenávají elektrické signály, které buňky produkují.

Cílem multidisciplinárního týmu tvůrců robota bylo získat model, na kterém mohou studovat, jak se v mozku vytvářejí a uchovávají paměťové stopy. Získané informace budou podle univerzitní zprávy využitelné při výzkumu degenerativních onemocnění mozku, jako je například Alzheimerova choroba.

Jedna z elektrod mezi propojenými neurony.
autor: Martina Otčenášková
Spustit audio